Film

Młodość nie zależy od wieku, ale stanu ducha („Młodość” Paolo Sorrentino, film)

Przede wszystkim jednak to bohaterowie obserwują siebie nawzajem dużo rozmawiając, tryskając humorem i całą gamą innych emocji, które jak podsumowuje jeden z bohaterów, choć są przez niektórych przeceniane, pozostają jedynym, co tak naprawdę mamy.

Najnowszy film Paolo Sorrentino – twórcy nagrodzonego Oscarem Wielkiego piękna  Młodość, to opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp.

 

Wśród nich jest wybitny kompozytor na emeryturze (Michael Caine), jego przyjaciel – słynny reżyser (Harvey Keitel), córka kompozytora (Rachel Weisz) – która niespodziewanie dołącza do panów po tym jak dowiaduje się o zdradzie męża – a take młody aktor znany z roli w superprodukcji (Paul Dano), szukający natchnienia i życiowego wyzwania. Pojawia się również Miss Universe pragnąca udowodnić, że jest nie tylko piękna oraz wielka gwiazda kina (Jane Fonda). ktora chce odbyć z reżyserem najważniejszą rozmowę w ich życiu.

 

Przyjezdnych obserwujemy podczas spacerów na tle pięknych alpejskich pejzaży, zażywających najróżniejszych zabiegów w tutejszym spa lub relaksujących się wieczorami na koncertach i pokazach. Przede wszystkim jednak to bohaterowie obserwują siebie nawzajem, dużo rozmawiając, tryskając humorem i całą gamą innych emocji, które jak podsumowuje jeden z bohaterów, choć są przez niektórych przeceniane, pozostają jedynym, co tak naprawdę mamy. To dzięki nim istniejemy i mimo kłopotów z pamięcią i starzejącego się ciała, wciąż czujemy i ożywiamy umysł.

 

Reżyser nieco ironicznie zatytułował swój film, zważywszy na fakt, iż większość czasu spędzamy z dwoma sędziwymi panami. Ci jednak wciąż wspominają swą młodość, rozmawiają o niej i bacznie się jej dookoła przyglądają, czując, że są pełni twórczych mocy.

 

Kompozytor, choć powtarza, że jest już na emeryturze, to wciąż jakby coś komponował za pomocą szeleszczącego papierka, który zawsze ma przy sobie. Potrafi w pełni oddać się swej pasji choćby na spacerze w lesie, gdzie nagle zaczyna dyrygować odgłosami przyrody. Reżyser zaś, mimo zmagania się z dolegliwościami podeszłego wieku, nieustannie jest w pracy, tworząc podczas „burzy mózgów” z grupą młodych pomocników ideale zakończenie dla swego najważniejszego filmu.

 

Wcielający się w role dwóch głównych bohaterów wybitni aktorzy: Michael Caine (82 lata) i Harvey Keitel (76 lat), odznaczają się wyśmienitą formą zawodową, która sprawia, że ogląda się ich z olbrzymią przyjemnością. Do tego stopnia, iż po opuszczeniu kina, odczuwamy pewną tęsknotę i chęć dalszego obcowania z nimi. Mistrzowska jest również pojawiająca się tylko na chwilę Jane Fonda, którą trudno początkowo rozpoznać, ale jeszcze trudniej oderwać od niej oczy.

 

Młodość to wspaniałe uzdrowisko dla naszych zmysłów i ducha. Olśniewa wizualnie, pięści ucho piękną muzyką, bawi błyskotliwymi dialogami i wrze emocjami. Ta piękna opowieść o życiowej mądrości, nie jest co prawda pozbawiona smutku, ale dzięki cudownej kompozycji, zmusza do refleksji.

 

 

Subiektywnej oceny dokonała dla Was

Sylwia Rycembel

której wysłuchał i tekst opracował

Robert Stawski

 

 

Młodość

Reżyseria: Paolo Sorrentino
Scenariusz: Paolo Sorrentino
Muzyka: David Lang
Zdjęcia: Luca Bigazzi
Obsada: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda, Mark Kozelek, Robert Seethaler, Alex MacQueen
Dystryburor: Gutek Film

Premiera: 18 września 2015

Zdjęcia


Robert Stawski

Robert Stawski

47 Warszawa
395 artykułów
kontakt: warszawa@wywrota.pl

prywatny blog: http://comiwsercugra.tumblr.com/
Zasłużeni dla serwisu


przysłano: 16 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca