Film

Against gravity przedstawia

W najbliższy piątek zapraszamy Państwa do obejrzenia malowniczego dzieła Elizy Kubarskiej portretującego życie niewielkiej społeczności zamieszkujące enklawę na Pacyfiku.

 

Badjao. Duchy z morza”

reż. Eliza Kubarska

dokumentalny, Polska, Wielka Brytania, 2014, 76 min.

 

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności.

 

10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu, kiedy to stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

 

NAGRODY:
HOT DOCS Toronto 2014: Nagroda Jury
Planete+Doc 2014: specjalne wyróżnienie za zdjęcia
Los Angeles Film Festival 2014: specjalne wyróżnienie
Sarasota Film Festival 2015: najlepszy dokument
International Wildlife Film Festival 2015: Visionary Award

od: 25 września 2015, 19:00
do: 25 września 2015, 20:30 Miejski Ośrodek Kultury i Sportu ul. J. Kochanowskiego 4 56-400 Oleśnica

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca