Film

Kamera Akcja! Relacja z 6. edycji festiwalu krytyki sztuki filmowej

 

Zakończyła się 6 edycja festiwalu krytyki sztuki filmowej „Kamera Akcja”. To do tej pory jedyny w Polsce festiwal poświęcony krytyce filmowej. W dniach od 8 do 11 października 2015 r. centrum festiwalowym była łódzka Fabryka Snów przy ulicy Łąkowej 29 – do owego kompleksu należą: Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia i również Pałac dźwięku Toya Studios. Seanse filmowe odbywały się  także w Kinie Szkoły Filmowej.

 

W trakcie imprezy mieliśmy okazję zobaczyć wiele przedpremierowych pokazów filmowych z największych europejskich festiwali – Cannes, Wenecji i Berlina. Łącznie organizatorzy festiwalu zaprezentowali ponad 40 filmów. W programie festiwalu znalazły się również warsztaty, konkursy, panele dyskusyjne i spotkania z ludźmi sztuki filmowej: filmoznawcami, krytykami i reżyserami.

 

Pierwszy dzień festiwalu był poświęcony dyskusji o funkcji script doctora („Czy jest na sali lekarz? O roli script doctora w filmie”). Czym jest ten zawód, kto go wykonuje i ogólna rozmowa o kondycji scenariopisarstwa w Polsce. W dyskusji brali udział: Agnieszka Kruk (absolwentka scenariopisarstwa w PWSFTViT w Łodzi) od lat pisząca scenariusze filmowe do seriali telewizyjnych, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i dziennikarz, od dziesięciu lat ocenia scenariusze w komisji PISF-u i Andrzej Mellin, wykładowca oraz krytyk filmowy i teatralny. Panel prowadził dr Michał Pabiś – Orzeszyna. Zaproszeni goście rozmawiali o współpracy pisarskiej, wartości dobrego scenariusza i jego ważnej roli, która w końcowym efekcie jest pomijana oraz o tytułowym problemie tego panelu – script coach i jego zadania w tworzeniu finalnej wersji scenariusza.

 

Drugi dzień był poświęcony konkursowi etiud i animacji oraz „krytyk mówi”. W tegorocznym konkursie organizowanym przez twórców festiwalu Kamera Akcja brało udział dwanaście etiud i osiem animacji podzielonych na dwa bloki, spośród których jury pod przewodnictwem Kajetana Obarskiego wybrało dwie najlepsze prace.

 

Grand Prix w kategorii Etiuda otrzymał film „Dni z moim tatą” w reżyserii Miłosza Kasiura, zostały wyróżnione również dwa filmy: „Lena i ja” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej i „Kac” w reżyserii Macieja Buchwalda.

 

Grand Prix w kategorii Animacja otrzymał „Journey” Michała Wójcickiego. Wyróżnienie otrzymał Wojciech Sobczyk za „Lato 2014”.

 

Zwycięzcą konkursu Krytyk mówi, w którym nagrodę przyznaje publiczność festiwalu, została Kaja Łuczyńska.

 

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył dystrybucji filmowej na świecie – kino okiem agentów sprzedaży. W dyskusji przewinęły się wątki polskie, chińskie, seks oraz Sala samobójców – na sali obecny był producent filmu Wojciech Kabarowski. Omówione były detale sprzedaży filmu dystrybutorom i ogólna charakterystyka współpracy między producentem a dystrybutorem. Poruszane były również problemy z finansowaniem i dotacjami na rzecz filmów, zasady dystrybucji w określonych rejonach na świecie i jakie trudności oraz przeszkody związane są z wydaniem polskiej produkcji poza granicami kraju.

 

W ostatnim dniu festiwalu Kamera Akcja, panel dyskusyjny dotyczył nowych technologii - „O innowacjach technicznych w kinie”. Rozmowa prowadzona z filmoznawcą Krzysztofem Jajko, Magdaleną Pieńkowską – kierowniczką Działu Projektów Specjalnych Multikina, krytyczką filmową Mariolą Wiktor i reżyserem Konradem Aksinowiczem. O plusach i minusach digitalizacji, cyfryzacji i nieustannej walce między kinem a telewizją, piratami a VODem.

 

Festiwal dobiegł końca. Święto filmoznawców, filmowców i krytyków filmowych powróci do nas za rok. Zaproszeni goście i dyskutanci dostali gromkie brawa, wolontariusze i współpracownicy związani z organizacją także zostali zaproszeni na scenę. W tej wrzawie, wiwatach i ogromnych wzruszeniach pożegnaliśmy tegoroczną Kamerę Akcję.

Sebastian Szajner

29 Łódź
3 artykuły


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca