Film

Przedstawiamy Jury 9. „Sputnika nad Polską”!

 

W tegorocznym Konkursie Głównym zaprezentujemy 15 tytułów, które ubiegać się będą o Grand Prix 9. „Sputnika nad Polską”. Najlepszy film Festiwalu wybierze Jury w składzie: Przewodniczący, wybitny polski reżyser teatralny i filmowy Waldemar Krzystek, znakomita aktorka Sonia Bohosiewicz oraz szefowa redakcji kulturalnej Radia TOK FM Patrycja Wanat.

 

 

Przewodniczący Jury – Waldemar Krzystek – to znany i ceniony reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta oraz producent. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim i Reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród filmowych i telewizyjnych. Autor obrazów, takich jak „W zawieszeniu”, „Ostatni prom”, „Zwolnieni z życia”. Za film „Mała Moskwa” otrzymał Grand Prix Złote Lwy na FPFF w Gdyni oraz Nagrodę Publiczności na Moskiewskim Festiwalu Filmowym. Jego „80 milionów” było Polskim Kandydatem do Oskara w 2012 roku. Wyreżyserował serial fabularny dla kanału 1. Rosyjskiej Telewizji „Anna German”, emitowany również na antenie TVP. Rosyjski wątek pojawia się także w jego najnowszym obrazie „Fotograf”, prezentowanym na ostatniej, ósmej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie.

 

 

Oceny filmów konkursowych podejmie się Sonia Bohosiewicz – niezwykle barwna postać współczesnej sceny aktorskiej w Polsce. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na drugim roku studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego w Krakowie, w którym występowała do 2006 roku. W 2007 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii „Odkrycie roku” oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Jest także laureatką Nagrody za debiut aktorski w filmie „Rezerwat” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W 2014 roku otrzymała „Różę Gali” w kategorii „Teatr” za rolę w spektaklu „Chodź ze mną do łóżka”. Stworzyła znakomite kreacje aktorskie w głośnych produkcjach polskich, m.in. „Wojnie polsko-ruskiej”, a także laureatach 6. i 8. edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie - „Obławie” i „Obywatelu”.

 

 

Skład tegorocznego Jury dopełni – Patrycja Wanat – zdolna, kreatywna dziennikarka, pochłonięta polską sceną kulturalną. Jest przekonana, że kultura to integralna część życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Jako szefowa redakcji kulturalnej Radia TOK FM, prowadzi codzienną audycję „Kultura Osobista” oraz sobotni magazyn filmowy „Do zobaczenia”. Wydaje również informacje kulturalne. Współpracuje z Dzień Dobry TVN, gdzie prowadzi przeglądy prasy. Jest również gospodynią piątkowego wydania programu #dziejesienazywo w telewizji internetowej wp.pl. Z Internetem łączy ją też projekt „Prześwietlenie”, czyli krótkie wywiady z najważniejszymi osobowościami świata kultury. Projekt ten został nominowany do tegorocznej Grand Video Awards. Jej najnowszy projekt to cykl „Za drzwiami sceny” - rozmowy z artystami, przy udziale publiczności, w Teatrze Roma.


Jury 9. Sputnika zagości na uroczystym otwarciu Festiwalu 5. listopada w kinie Iluzjon. Werdykt Jurorów poznamy podczas zamknięcia Festiwalu 15. listopada w kinie Luna.

 

Robert Stawski

Robert Stawski

45 Warszawa
395 artykułów
kontakt: warszawa@wywrota.pl

prywatny blog: http://comiwsercugra.tumblr.com/
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca