Film

Andrzej Kotkowski nie żyje

W dniu 15 stycznia, w wieku 75 lat, zmarł w Warszawie reżyser, scenarzysta, aktor i pedagog Andrzej Kotkowski.

Filmowiec brał udział w realizacji wielu głośnych polskich produkcji. Zasłynął m.in. jako reżyser i scenarzysta "Obywatela Piszczyka" z Jerzy Stuhrem w roli głównej czy "W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów". Razem z Andrzejem Wajdą i Maciejem Karpińskim napisał scenariusz do "Pierścionka z orłem w koronie". Telewidzowie poznali go m.in. dzięki cyklom "Psie serce", "Miasto z morza" czy "Zespół adwokacki". Brał również udział w powstaniu takich filmów, jak "Ziemia obiecana", "Wesele", "Korczak", "Jowita", "Mała matura 1947", "Mniejsze zło", "Olimpiada 40" czy "Układ zamknięty".

Andrzej Kotkowski urodził się 17 lutego 1940 roku we Lwowie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Produkcji na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Był nie tylko twórcą, ale i wykładowcą oraz dyrektorem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz kapituły przyznającej nagrodę imienia Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".

Do kin właśnie trafił film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, w którego realizację Andrzej Kotkowski był zaangażowany.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 28 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca