Film

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema od 10 lutego w NInA

Autorski przegląd klasyki polskiego kina takich twórców jak Wajda, Has, Polański, Zanussi czy Holland w 2014 roku ruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Od 10 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można cyklicznie oglądać zrekonstruowane cyfrowo filmy, łącznie 24 tytuły, wyselekcjonowane przez światowej sławy reżysera. Wstęp wolny.

 

Dwadzieścia cztery filmy, dwunastu reżyserów, dziewięć miesięcy, jeden kurator i sto procent legendy. Martin Scorsese, klasyk światowego kina, sięgnął po ikony polskiego filmu i wybrał arcydzieła – od dzieł Wajdy, Hasa i Polańskiego, przez obrazy Kawalerowicza i Munka, aż po Zanussiego, Kieślowskiego i Holland. Autorski przegląd kinematografii znad Wisły ruszył w 2014 roku w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Teraz czas na odsłonę tego wyjątkowego projektu w kraju.
 
NInA, który był partnerem strategicznym przeglądu za granicą, od 10 lutego zaprasza na serię spotkań w swojej siedzibie, podczas których przypomniane zostaną filmy, wciąż budzące ogromne emocje, zarówno wśród pamiętających ich premiery, jak i w młodszym pokoleniu widzów.    
 
"Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej. Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności" – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.
 
Filmy, osobiście wybrane przez Martina Scorsese, przez ponad rok były pokazywane w ponad 30 kinach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a następnie także w Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Przegląd w siedzibie NInA na warszawskim Służewie już 10 lutego otworzy „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa. To autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek. Niezwykły filmowy esej Hasa o bliskich mu schulzowskich tematach przemijania i niszczycielskiego upływu czasu, z doskonałymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego. Jeden z najoryginalniejszych, najpiękniejszych wizualnie i najbardziej znanych na świecie polskich filmów, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni.
 
Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: „Barwy ochronne” (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (9 marca), „Salto” Tadeusza Konwickiego (23 marca), „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz „Constans” Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i „Wesele” Andrzeja Wajdy; „Pociąg”, „Austeria” i „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza; „Krzyżacy” Aleksandra Forda; „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego; „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego; „Eroica” Andrzeja Munka; „Rękopis znaleziony Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa; „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego; „Trzeba zabić tę  miłość” Janusza Morngensterna, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego oraz „Walkower” Jerzego Skolimowskiego.   
 
Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.  
 
Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.   
 
Szczegółowy  program cyklu można znaleźć na stronie Instytutu: www.nina.gov.pl
http://www.nina.gov.pl/projekty/martin-scorsese-presents/   
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca