Film

Zakończenie naboru filmów do 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 

Zawrotną liczbą zgłoszeń zakończył się tegoroczny nabór filmów do nadchodzącej, 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Podobnie jak w zeszłym roku, ponad trzy tysiące filmowych produkcji krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych napłynęło z najdalszych zakątków świata. Kilkunastu ekspertów w niezwykle wymagającym procesie selekcji wybierze filmy, które zostaną zakwalifikowane do czterech festiwalowych konkursów i zaprezentowane publiczności w Krakowie na przełomie maja i czerwca.

 

Najwięcej zgłoszonych filmów, bo aż 1633, stanowią filmy fabularne.

“Wśród fabuł na pewno widać zainteresowanie tematyką uchodźczą i to nie tylko wśród filmowców z Europy. Z drugiej strony nie brakuje shortów, których autorzy mierzą się z innymi demonami i wyzwaniami - kulturowymi, społecznymi. Na ekranie pojawiają się bohaterowie młodzi, zbuntowani albo zrozpaczeni, samotni albo zakochani - cała galeria postaci. Co mnie osobiście bardzo cieszy i mam nadzieję znajdzie również odzwierciedlenie w ostatecznej selekcji - można wśród zgłoszeń znaleźć ciekawe shorty gatunkowe” - komentuje Dagmara Romanowska, krytyk filmowy, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Filmy dokumentalne, stanowią jedną z najważniejszych części festiwalowego programu. W tym roku o kwalifikację do konkursów walczy aż 1285 filmów. “Wojna na Ukrainie, kryzys uchodźczy, narastająca ksenofobia w Europie Środkowo-Wschodniej, ludzie żyjący na społecznych obrzeżach  – to tematy, które najczęściej przewijają się w dokumentach nadesłanych do nas z całego świata. Staramy się wybierać takie tytuły, które pokazują, że zmienia się nie tylko świat, ale także sam dokument.” - tłumaczy selekcjoner sekcji dokumentalnych, krytyk filmowy, Anita Piotrowska.   

 

Spośród ponad 3300 propozycji filmowych z całego świata, 321 pochodzi z Polski. Najwięcej zgłoszono filmów fabularnych - 1633, w tym 101 polskich; drugie pod względem liczebności są długometrażowe dokumenty (o czasie trwania powyżej 30 minut) – tu napłynęło 744 propozycji, w tym 81 polskich. Na trzecim miejscu znalazły się krótkometrażowe dokumenty (krótsze niż 30 minut) – zgłoszono 541 filmów, w tym 83 polskie, filmy animowane są na czwartej pozycji – zgłoszono ich 404, w tym 56 polskich.

 

Najwięcej zagranicznych zgłoszeń napłynęło do nas z Niemiec (316) i Francji (281). Podium zamyka USA (252). W następnej kolejności pojawiły się m.in.Hiszpania (226), Wielka Brytania (212), Rosja (191) i Włochy (141).

 

Napłynęło także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Bahrajn, Angola, Dominikana, Filipiny, Ekwador, Gujana, Gwatemala, Haiti, Kambodża, Kamerun, Kenia, Madagaskar, Birma, Nepal, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Sahara Zachodnia, Trynidad i Tobago, Uganda, Wyspy Owcze, Wyspy Świętego Tomasza i Księżyca, Zimbabwe.

 

Kilkunastoosobowa komisja selekcyjna, pod kierunkiem dyrektora Festiwalu, Krzysztofa Gierata, składająca się z wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców i producentów przez pół roku mierzy się z wyzwaniem wybrania tych najlepszych filmów, spośród tysięcy zgłaszanych propozycji. Skrupulatnie tworzona lista zakwalifikowanych filmów określi finalny kształt programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Festiwalu na początku kwietnia.  

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja ­5 czerwca 2016 roku.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca