Film

Marek Brodzki zamieni obraz Jana Matejki w film

23 lutego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do nowej inicjatywy edukacyjnej - filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965".

Za realizację filmu odpowiadać będzie reżyser "Wiedźmina" Marek Brodzki. Zdjęcia realizuje Arkadiusz Tomiak ("Karbala", "Obława"), a za scenografię odpowiada Marek Warszewski ("Miasto 44", "Karbala", "Na granicy"). Na ekranie pojawi się ponad 60 aktorów i statystów.

Kamera "zajrzy" do obrazu, przyjrzy się bohaterom z drugiej strony. Film ma być pretekstem do opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym chrztu Polski.

Projekt stanowi część szerszego cyklu edukacyjnego "Historia w ożywionych obrazach", który jest próbą przedstawienia ciekawych - nierzadko kluczowych - momentów w dziejach Polski w formie filmowo "ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" to już druga produkcja w ramach cyklu. W 2014 roku "ożywiony" został obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku".


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 26 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca