Film

Festiwale filmowe w Polsce, których nie możesz przegapić!

Rok 2016 jest niezwykle bogaty w różnego rodzaju festiwale filmowe. Kilka z nich już minęło, ale nie wszystko stracone, jest jeszcze mnóstwo wydarzeń, których nie możesz przegapić. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

25 lutego rozpoczęła się 10-ta, jubileuszowa edycja Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” w Gryfinie. To 11 niezwykłych dni, podczas których wystąpi co najmniej 120 prelegentów i odbędzie się ponad 100 różnorodnych wydarzeń. Od lat podstawę festiwalu stanowią spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o swoich wyprawach, dziełach oraz realizowanych przedsięwzięciach z całego świata. I w tym roku nie będzie inaczej, uczestnicy poznają historię licznych reportażystów, etnologów, alpinistów czy miłośników ekstremalnej turystyki rowerowej. Swoją obecność potwierdził m.in. słynny pisarz Andrzej Stasiuk oraz autor programu „Inicjacja” - Przemek Kossakowski. Ponadto zagra około 10 grup muzycznych, regionaliści, odbędą się degustacje potraw oraz pokazy światowych filmów. Będzie się działo!

 

Short Waves Festival 2016

Kolejnym niewątpliwie wartym uwagi wydarzeniem jest Short Waves Festival odbywający się w dniach 15-20 marca. W tym czasie Poznań wypełnią najciekawsze, krótkometrażowe i niezwykle treściwe filmy z całego świata. Ósma edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem “We are open” – symbolizującym otwartość na otaczający nas świat, ludzi oraz nietuzinkowe, innowacyjne pomysły. To także wyjątkowe pokazy w prywatnych domach mieszkańców Poznania oraz niezwykłe konkursy Best of Seven czy Dances with Camera. Główny konkurs SWF – Poznań Open - zyskał międzynarodowy charakter otwierając się na twórców z całego świata. To również niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmów z pogranicza eksperymentu i video-art w ramach Art Shorts i Poznań Wave.

 

Skoro o Poznianiu mowa grzechem byłoby nie wspomnieć o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, który wspiera rozwój tego typu produkcji aż na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja i refleksja. Jest to wydarzenie konkursowe, podczas którego prezentowane są najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Każdy z filmów ocenia wybitne jury, w którego skład wchodzą twórcy kina, krytycy filmowi oraz animatorzy kultury, przyznając Złoty, Srebrny I Brązowy Zamek. Oczywiście festiwalowi towarzyszą także dodatkowe atrakcje, jak: warsztaty, spotkania z twórcami, wykłady poruszające tematykę filmową itd. Jedno jest pewnie w tym czasie w Poznaniu nie da się nudzić.

 

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów

W stolicy także nie zabraknie filmowych atrakcji. Już w dniach 15-24 kwietnia wszyscy kinomani będą mogli obejrzeć ponad 80 najlepszych filmów z całego świata w kinach Praha oraz Apolonia. Niektóre z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo. Dodatkowym plusem jest także fakt, iż bilety dostępne są już od 8 zł. Ponadto zaplanowano liczne warsztaty oraz spotkania zarówno z polskimi jak i zagranicznymi gośćmi. Podczas festiwalu odbędzie się przegląd filmów docenionych na największych, światowych festiwalach, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. Te dni będą niepowtarzalną okazją dla wszystkich fanatyków kina do zobaczenia i ocenienia najlepszych produkcji kina artystycznego. Uczestnicy zobaczą m.in. komediodramat „Subtelność” (L’hermine) w reżyserii Christiana Vincenta, „Z podniesionym czołem: (La tête haute) w reżyserii Emmanuelle Bercot czy czarną komedię „Pychę” (LA Vanitê) w reżyserii Lionel Baier.

 

W Warszawie odbywa się także Warszawski Festiwal Filmowy, który również powinien znaleźć się na liście każdego kinomaniaka. 32 edycja już w dniach 7-16 października, dlatego warto zaplanować sobie jesienny pobyt w stolicy. Zróżnicowanych atrakcji na pewno nie zabraknie i tym razem.

 

Miasto Movie #4

Z kolei Miasto Movie #4 to cykl niezwykle interesujących pokazów filmowych, w których samo miasto jest bohaterem, tłem i scenerią filmowej fabuły. Jest także świadkiem różnych ludzkich opowieści, problemów, marzeń nadziei i triumfów. Bywa piękne, groźne, łagodne, radosne i melancholijne. Już 21-24 kwietnia we Wrocławiu pojawi się 4 edycja tego wyjątkowego festiwalu. Jaką opowieść tym razem przedstawi nam miasto?

 

Festiwal PKO Off Plus Camera

PKO Off Plus Camera to jeden z najbardziej rozpoznawalnych Międzynarodowych Festiwali Filmowych Kina Niezależnego. Jak co roku odbędzie się w Krakowie między 29 kwietnia a 8 maja. Do stolicy województwa małopolskiego przyjadą znane osobistości światowego kina, będzie także możliwość spotkania się z ulubionymi twórcami w kinach studyjnych. Uczestnicy będą mogli także zobaczyć nowe produkcje prezentowane w ramach stałych sekcji - Nadrabiania Zaległości i Odkryć. Pojawią się również nowości i wiele innych niespodzianek. Wrażeń przez te kilka dni na pewno nie zbraknie.

 

Krakowski Festiwal Filmowy

Skoro już o Krakowie mowa nie można zapomnieć o corocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, który w tym roku będzie miał swoje 56 lecie. Ta jedna z najstarszych imprez poświęcona filmom krótkometrażowym, dokumentalnym oraz animowanym odbędzie się w terminie 29 maja – 5 czerwca. Podczas tych ośmiu dni widzowie będą mieli okazję do obejrzenia aż 250 filmów z całego świata prezentowanych w sekcjach konkursowych i pokazach specjalnych, jak na przykład retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne i wiele innych. Oczywiście festiwalowi towarzyszą również inne wydarzenia - wystawy, koncerty, plenerowe pokazy oraz spotkania z reżyserami, twórcami, producentami i innymi artystami.

 

Maraton Festiwal Filmów Sportowych

Dla fanatyków filmów sportowych na początku czerwca w Olsztynie również odbędzie się specjalne wydarzenie – MARATON Festiwal Filmów Sportowych, podczas którego odbędzie się konkurs na najlepszy polski film dokumentalny lub reportaż o tematyce festiwalowej. Sport coraz częściej staje się tematem podejmowanym przez wielu twórców filmowych, efektem jest wiele znakomitych produkcji. Co więcej to nie tylko przegląd filmowy, to czas, w którym Olsztyn zamienia się w stolicę sportu, gdzie kibice spotykają się z twórcami, znanymi sportowcami oraz dziennikarzami sportowymi. Dwa z pozoru odmienne światy łączą się i odnajdują wspólny tor. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również wydarzenie towarzyszące festiwalowi –Noc Komentatorów, czyli moment, podczas którego uczestnicy mogą spotkać się ze znanymi postaciami ze szklanego ekranu i posłuchać ich opowieści, zadać pytania, porozmawiać w nieoficjalnej, przyjaznej atmosferze.

 

Gdańsk DocFilm Festival

Na naszej liście nie mogło zabraknąć także czternastej edycji międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work), który odbędzie się w dniach 23-26 czerwca. Do 29 lutego trwają zgłoszenia konkursowe, bliższe szczegóły zapewne będą znane niedługo po tym terminie. Jak co roku imprezie z pewnością będą towarzyszyły także liczne atrakcje dodatkowe.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival

Kolejnym wydarzeniem promującym kulturę i twórczość filmową jest Sopot Film Festiwal, zaplanowany na 8-17 lipca. Będzie to już siódma letnia edycja, będąca jednocześnie 16 –tą w całej historii festiwalu. Na program poza licznymi projekcjami filmowymi składają się także wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty oraz liczne działania filmowe w przestrzeni miejskiej. To wydarzenie na skalę światową prezentujące cały przekrój międzynarodowego kina ze szczególnym uwzględnieniem dorobku rodzinnej kinematografii, najnowszych i najwybitniejszych produkcji z całego świata oraz klasyków kina. Uczestnicy co roku mogą obejrzeć prezentacje filmów, które zostały nagrodzone na największych festiwalach światowych jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Jest on jednym z niewielu międzynarodowych festiwali prezentujących kino autorskie odbywających się w Polsce, jest to także drugie najważniejsze wydarzenie filmowe w regionie zaraz po Festiwalu Filmowym w Gdyni.

 

Festiwal Filmowy w Gdyni

Wspomniany już Festiwal Filmowy w Gdyni, czyli najważniejsze wydarzenie tego typu w regionie, a może nawet w Polsce w tym roku datuje się na 19-24 września. To wydarzenie w znaczący sposób przyczyniające się do upowszechniania kultury filmowej i promocji polskiego dorobku filmowego w kraju i za granicą. Takiej imprezy nie można przegapić.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych

Trójmiasto w listopadzie obowiązkowo powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy filmów animowanych, gdyż w dniach 10-13.11 w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów właśnie tego typu. Uczestnicy obejrzą zarówno filmy krótko jak i długometrażowe poruszające różną tematykę. Będą mogli podziwiać grafikę i animację na światowym poziomie oraz porozmawiać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Zaplanowano także warsztaty i zabawy dla najmłodszych, w końcu oni są chyba najlepszymi znawcami animacji.

Jak widać w tym roku wydarzeń filmowych w naszym kraju nie brakuje. Dzieje się bardzo dużo i wszystkie festiwale są niezwykle ciekawe. Ostateczny wybór zależy już od osobistych preferencji. A może warto spróbować czegoś nowego? Może takie wydarzenie przyczyni się do zmiany opinii na temat danych produkcji lub po prostu zaprezentuje daną tematykę ujętą z innej, bardziej interesującej perspektywy? Wybierać jest w czym.

 

Artykuł napisany przy współpracy z Noclegowo.
Szukając noclegu na te wydarzenia, koniecznie sprawdź ich oferty!

 

Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7579 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca