Film

Byliśmy już na tym spacerze - recenzja filmu The Walk

 

 

The Walk. Sięgając chmur, to fabularna historia opowiadająca o linoskoczku Philippie Petit, który w 1974 roku przeszedł na linie pomiędzy wieżami World Trade Center. Całą historie spaceru oraz wszystkie wydarzenia, które uczyniły go możliwym, relacjonuje widzom sam artysta umiejscowiony dosłownie w chmurach, bo na pochodni Statuy Wolności. Ta specyficzna lokalizacja niejako przedstawia bohatera, przede wszystkim nie cierpi na lęk wysokości, jak i nie respektuje zakazów prawnych, wejście na pochodnie jest zabronione.

 

Wydaje się, że twórcom filmu zależało na stworzeniu historii tak bajkowej, by trudno było uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Świadczy o tym intensyfikacja kolorów, sposób narracji przywołujący na myśl spektakl teatralny oraz sam bohater, grany przez Josepha Gordona Levitta, którego wyegzaltowana gra stwarza mężczyznę tak francuskiego, że aż bolą oczy. Na swojej drodze Philippe spotyka postaci-klisze rodem z artystycznych dzielnic, biedną uliczną śpiewaczkę, rosyjskiego seniora rodu cyrkowców, który później zostanie jego mistrzem czy architekta, którego zamiłowanie do akrobatyki zdradza fantazyjny zarost.

 

Wymienione wyżej zarzuty znikają po obejrzeniu dokumentu z 2008 roku, Człowiek na linie. Poznajemy w nim prawdziwego Philippe'a Petit, tak samo francuskiego i wyegzaltowanego jak Joseph Gordon Levitt, oraz historię słynnego przejścia, która w produkcji z 2015 roku została odwzorowana niemal identycznie. Po seansie powstają jednak nowe wątpliwości. Pierwszoosobowa narracja wykorzystana w filmie Roberta Zemeckisa jest wtórna wobec zarówno filmu dokumentalnego, jak i książki wydanej przez akrobatę, oglądamy więc tę samą historię, opowiedzianą z tej samej perspektywy.

 

Film The Walk. Sięgając chmur zasłynął niezwykłymi scenami, które były nie do zniesienia dla osób cierpiących na lęk wysokości. Możliwość nakręcenia scen przy użyciu efektów specjalnych, była na pewno kusząca. Sceny przejścia robią wrażenie, zwłaszcza oglądane w 3D, jednak nie tłumaczy to wtórności filmu względem poprzedników. Kolejna odsłona znanej historii powinna wnosić do niej coś nowego. Mam wrażenie, że The Walk dodaje tylko i wyłącznie efekty specjalne, stylistycznie pozostając ckliwą bajką o urzeczywistnianiu niemożliwego, a przy całej niesamowitości historii oraz bohaterów wcale nie musiało tak być.

 

 

The Walk. Sięgając chmur
reżyseria:    Robert Zemeckis
scenariusz:    Christopher BrowneRobert Zemeckis
gatunek:    Biograficzny/Dramat
produkcja:    USA
premiera:    9 października 2015 (Polska) 26 września 2015 (świat)

walen

31 Poznań
45 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca