Film

AFROFOCUS: debaty, spotkania, dyskusje po filmach

Festiwal AfryKamera może poszczycić się w tym roku wyjątkowo bogatym programem. Oprócz pokazów filmowych, koncertów oraz warsztatów kuchni tunezyjskiej, odbędą się spotkania z niezwykłymi ludźmi: artystami, reżyserami filmowymi, ludźmi kultury oraz znawcami Afryki. Zapraszamy na spotkanie z reżyserką Joanną Kos - Krauze, która opowie o pracy nad filmem „Ptaki śpiewają Kigali”, Jankiem Simonem, który pracuje nad nollywodzką wersją „Popiołu i diamentu” oraz na dyskusję „Cross przez Somalię” o Somali, Somalijczykach, polskim spojrzeniu na Róg Afryki. Debata będzie również uhonorowaniem przyjaciela AfryKamery, niezwykłego człowieka, założyciela Fundacji dla Somalii - Abdulcadira Gabeire Farah. Z widzami AfryKamery spotka się po pokazie swojego dokumentu „Ludzie duchy” Martyna Wojciechowska, a także Remigiusz Sowa, reżyser dwóch dokumentów, które znalazły się w programie festiwalu „Aghbalou” i „Kanraxel: u zbiegu Agnack”. Z kolei po pokazie filmu „Z otwartymi oczami” odbędzie się debata Kultury Liberalnej pt. „KULTURA REWOLUCJI”. Startujemy od 18 kwietnia

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ I DEBAT

 

18.04.2016, godz. 18:30
Bar Studio, Plac Defilad 1 (foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki)
„MOJA AFRYKA: PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI” - SPOTKANIE Z JOANNĄ KOS-KRAUZE / WSTĘP WOLNY

 

Niedawno zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu cenionej w Polsce i na świecie polskiej reżyserki Joanny Kos-Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, oparty na wspólnym autorskim scenariuszu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

 

Najnowsze dzieło Joanny Kos-Krauze to efekt wieloletnich starań, rozpoczętych jeszcze za życia jej męża, a zarazem partnera filmowego Krzysztofa Krauze, więc w dużym stopniu jest to ich ostatnie wspólne dzieło filmowe. Osadzony w Rwandzie film to także wyraz zamiłowania do kontynentu, na którym spędziła wiele z ostatnich lat swojego życia.

 

Podczas spotkania z reżyserką w Bar Studio, Joanna Kos-Krauze opowie o kulisach pracy nad jej najnowszym filmem, gdzie przedstawi doświadczenia z jakimi spotkała się zarówno w trakcie przygotowań do realizacji filmu jak i już w trakcie samej produkcji. Jakie były reakcje w Polsce na chęć realizacji filmu o Afryce? Jak była odbierana przez Rwandyjczyków - zarówno ona jaki i samo przedsięwzięcie filmowe? Czy doświadczenie z realizacji filmu wpłynęło na nią jako na artystkę? Jaki był proces dostosowawczy polskiej ekipy do kręcenia filmu w Afryce? Poza kwestiami czysto filmowymi zajmiemy się też kwestiami samego zamiłowania Joanny Kos-Krauze do Afryki czy doświadczeń z „nową” Rwandą. Film realizowany po ponad 20 latach od tragicznych wydarzeniach w 1994 roku, tymczasem Joanna Kos-Krauze skonfrontować musi tamte zdarzenia z sytuacją współczesną w Rwandzie, kraju tysiąca wzgórz.

 

Joanna Kos-Krauze

Reżyserka, scenarzystka i producentka. Ur. 1972. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich, W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Andrzeja Munka oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimage w Strasburgu. Obecnie kończy prace nad filmem fabularnym „Ptaki śpiewają w Kigali” dotyczącym ludobójstwa w Rwandzie.

 

20.04.2016, 18:30    

Bar Studio, Plac Defilad 1 (foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki)

„POLSKA W NOLLYWOOD” - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ JANKIEM SIMONEM / WSTĘP WOLNY

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

 

Janek Simon jest artystą wizualnym, którego prace były wielokrotnie prezentowane na najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki współczesnej. W swojej twórczości Simon  inspiruje się teoriami i modelami naukowymi jak choćby teorią katastrof, czy zmieniającą się wraz ze zmianami cywilizacyjnymi specyfiką i użytecznością takich dziedzin nauki jak geografia czy ekonomia. Posługuje się wieloma mediami, czerpie z różnych estetyk, wykorzystuje strategię DIY, co w nieograniczony sposób pozwala mu budować, często przewrotne, ironiczne prace. Jest też podróżnikiem, a podczas swoich wypraw przyjmuje perspektywę geografii kulturowej, wedle której mapa świata nie opiera się już na fizycznych odległościach, lecz na kulturowych, ekonomicznych, cywilizacyjnych i komunikacyjnych dystansach.

Podczas spotkania w ramach festiwalu Afrykamera przedstawi swoje doświadczenia i projekty realizowane w Afryce. Jednym z nich jest „Popiół i diament w Nollywood”, który zakłada realizację adaptacji ikonicznego dzieła Andrzeja Wajdy w Lagos - sercu nigeryjskiego przemysłu filmowego nazywanego Nollywood.

 

20.04.2016, godz. 20:20

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

„ŻYCIE BEZ ZIEMI” / „NO LAND NO FOOD NO LIFE”, reż. Amy Miller,

Po pokazie prelekcja Magdy Jarockiej z Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

 

Zawłaszczanie ziemi, choć nie jest zjawiskiem nowym, przybiera dziś niespotykaną dotąd skalę i tempo. Jego długotrwałe skutki odczuwają najboleśniej lokalne społeczności, które wraz z ziemią tracą często bezpieczeństwo żywnościowe, dochód i tożsamość. Dokąd prowadzi traktowanie zasobów naturalnych jako towary rynkowe? Czy istnieje realna szansa na powstrzymanie zawłaszczania ziemi?

 

21.04.2016, godz. 20:30

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

„Z OTWARTYMI OCZAMI” / „AS I OPEN MY EYES” / „A PEINE J'OUVRE LES YEUX”, reż. Leyla Bouzid, Tunezja / Belgia / Francja 2015, 102 min.

Po pokazie debata Kultury Liberalnej pt. „KULTURA REWOLUCJI”

 

"Kiedy widzę ten świat zamkniętych drzwi, otumaniony, zamykam oczy." śpiewa Farah, bohaterka pełnometrażowego debiutu Leyli Bouzid, wymykająca się z konserwatywnego domu by wykonywać protest songi w kawiarniach Tunisu w przededniu jaśminowej rewolucji. Jaką rolę odegrała sztuka w zaadresowaniu napięć społecznych Afryki Północnej? Czy "arabska wiosna" doprowadziła do rzeczywistej liberalizacji kultury politycznej? Czy współcześni artyści północnoafrykańscy nadal muszą liczyć się z oporem tradycjonalistycznych społeczeństw i politycznymi represjami?

 

22.04.2016, godz. 17:00

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

OBURONI, CZŁOWIEK ZZA HORYZONTU, reż. R. Osam, , 93'

Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem – bohaterem filmu.

 

Oburoni, człowiek zza horyzontu – to opowieść o podróży do korzeni. Wychowany w Polsce 38-letni Robert John Osam-Gyaabin dojrzewa do decyzji, aby wyruszyć w samotną, niezwykłą podróż i poznać kraj swoich przodków, Ghanę. Odwiedza swą liczną, nigdy przedtem nie widzianą rodzinę rozsianą po kraju i odkrywa jak silne łączą ich więzy krwi. Dociera do miejsc, domów i ludzi związanych z jego Tatą.

To barwna historia, w której przeplatają się podobieństwa i różnice dwóch światów, a ich wspólnym pulsem jest muzyka, która odgrywa istotną rolę w życiu bohatera.

Czy ta podróż jest rzeczywiście podróżą w poszukiwaniu ojca czy może próbą odnalezienia samego siebie?

 

22.04.2016 godz. 20:45
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

„LUDZIE DUCHY” reż. Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz / Polska 2014 / 50’

 

Po pokazie spotkanie z Martyną Wojciechowską – podróżniczką, dziennikarką, reżyserką, redaktorką naczelną polskiej edycji National Geographic.

Spotkanie będzie poświęcone jej pracy i podróżom w Afryce, ale przede wszystkim filmowi “Ludzie duchy”, za który Wojciechowska otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo.

 

24.04.2016 godz. 16.00
Bar Studio (Plac Defilad 1, foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki)
„CROSS PRZEZ SOMALIĘ” - DYSKUSJA O SOMALII I ABDULCADIR GABEIRE FARAH/ WSTĘP WOLNY


Dyskusja połączona z unikatową projekcją „SEA SHELL” reż. Abdulcadir Said.
W CROSIE swój udział zapowiedzieli: prof. Katarzyna Wardin, dr Beata Machul-Telus, Karina Rathman, Konrad Piskała, Rafał Stańczyk, Paweł Wysoczański, Nagmeldin Karamalla, Elmi Abdi.

 

Somalia – kraj od 25 lat ogarnięty wojną, w którym mimo wszystko toczy się życie zwyczajnych ludzi. Somalia sprzed wojny, tłumnie odwiedzana przez turystów i Somalia próbująca dźwigać się z ruin i klanowych czystek. Wspominać będziemy Abdulcadira Gabeire Farah, który starał się tłumaczyć Somalię Polakom i Polskę Somalijczykom. Dyskusja o Somali, Somalijczykach, polskim spojrzeniu na Róg Afryki i wspomnienia o Abdulu.

 

SEA SHELL Muszelka, reż. Abdulcadir Ahmed Said, Somalia 1992, 23'

 

Reżyser Abdulcadir Ahmed Said to najznamienitszy reżyser somalijski, którego twórczość, choć niewielka i ograniczona do szeregu krótkich metraży i dokumentów, stawia go wśród wielkich twórców kinematografii afrykańskiej. Jego film MUSZELKA, zrealizowany w 1992 roku, to niezwykłe dzieło, zawieszone w ciszy przed burzą, tuż przed rozpadem kraju, a zarazem stanowiący niepokojący prognostyk tego, co nadejść musiało. Grający obrazami film pokazuje młodą artystkę, która u wybrzeży starodawnej somalijskiej twierdzy podnosi wyrzuconą przez morze muszlę. Zasłuchuje się w jej szumie i w historii wiejskiej dziewczynki, której świat zmierza ku zagładzie.

 

Abdulcadir Gabeire Farah – Urodzony w Dżidżiga prawdopodobnie w 1955 roku, dorastał jako sierota w stolicy Somalii, Mogadiszu. Następnie studiował na Uniwersytecie Omdurman w Sudanie, do którego dotarł pieszo po 5-miesięcznej podróży. Od sprzedawcy owoców stał się wykładowcą w Instytucie Spraw Społecznych w Jemenie. W 1989 roku przybył do Polski, gdzie jako pierwszy Afrykanin uzyskał status uchodźcy. W 2007 roku został jednym z założycieli Fundacji dla Somalii, a od 2010 roku pełnił funkcję jej prezesa. Zainicjował działania pomocowe na rzecz Domu Dziecka w Godenlabe oraz remont szpitala w Adado. Był członkiem Ogólnopolskiego konkursu literackiego na opowiadanie tematycznie związane z Afryką oraz współorganizatorem Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W 2014 roku uzyskał polskie obywatelstwo i główną nagrodę w plebiscycie Złote Wachlarze w kategorii „Osoba” przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. Tuż przed śmiercią został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich w skład Komisji Ekspertów ds. Migrantów. Znał 8 języków obcych. W maju 2015 roku wyraził chęć wystartowania w wyborach prezydenckich w Somalii zaplanowanych na 2016 rok. Zginął 21 września w wyniku wybuchu samochodu pułapki w dzielnicy rządowej Mogadiszu, gdzie odbywała się konferencja na temat wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2016 roku.

 

24.04.2016 godz. 18:15
Bar Prasowy,  ul. Marszałkowska 10/16
„W POSZUKIWANIU BIAŁYCH PLAM NA MAPIE. KUNENE TREK – NAMIBIA” – Paweł Kilen - przewodnik Africaline / WSTĘP WOLNY

 

Podróże w zakątek świata, o którym naprawdę mało kto słyszał, marsz przez północny Kaokoloand (pogranicze namibijsko-angolskie) od wodospadów Epupa, aż po granice Parku Narodowego i Wybrzeże Szkieletowe. Paweł Kilen wybrał się w tak trudnodostępny teren, bo – jak sam o sobie mówi – jest „wariatem”. I ciągnie go tam, gdzie ludzie z zewnątrz docierają rzadko, lub nie dotarli jeszcze wcale. Paweł Kilen przybliży nie tylko niezwykłość krajobrazu regionu i trudy podróży, ale też opowie o mieszkańcach Kaokoloand – Himba. O tym, kim są, kim byli kiedyś i jak żyje im się pod piekielnie palącym słońcem południa dzisiaj.

 

Paweł Kilen, rocznik 1981, magister turystyki i rekreacji, „Wujek Przygoda”, w latach 2006–2011 przejechał przez Europę, Azję, Australię i Afrykę, za co w marcu 2012 otrzymał Kolosa w kategorii „Podróże”, w trakcie swojej wędrówki wziął udział w dwóch etapach wyprawy sztafetowej Afryka Nowaka, uhonorowanej Nagrodą Specjalną Kolosów 2011. Przewodnik Africaline.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca