Film

Karolina Gruszka i Piotr Głowacki w polsko-amerykańskiej produkcji

W Łodzi trwają zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu "Who WIll Write Our History" ("Kto napisze naszą historię"), polsko-amerykańskiej koprodukcji z udziałem Piotra Głowackiego, Karoliny Gruszki i Wojciecha Zielińskiego.

Film opowie o ludziach zaangażowanych w powstanie tzw. Archiwum Ringelbluma, które obecnie znajduje się na liście Pamięci Świata i którego odnalezione części stanowią bezcenne źródło badań na temat Holocaustu. Archiwum powstało z inicjatywy i dzięki odwadze grupy intelektualistów pod wodzą doktora Emanuela Ringelbluma (zagra go Piotr Głowacki). Zgromadziło tysiące świadectw dokumentujących losy Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Film reżyseruje Roberta Grossman. Jako producentka wspiera ją Nancy Spielberg, młodsza siostra Stevena Spielberga. To już kolejna współpraca autorek. Karolina Gruszka zagra żonę Emanuela Ringelbluma - Judytę, a Wojciech Zieliński - Abrahama Lewina, który pisał pamiętnik opisujący życie warszawskiego getta.

Łódzka Komisja Filmowa (Łódź Film Commission), jeden z polskich partnerów zaangażowanych w realizację, przedstawił internautom szereg filmików z planu, w tym wywiad z autorkami. W rozmowie z dziennikarzami zarówno Roberta Grossman, jak i Nancy Spielberg chwalą współpracę z polską ekipą. Nancy Spielberg podkreśla dodatkowo, jak bardzo poruszyła ją historia powstania Archiwum Ringelbluma. Wywiad, jak i ujęcia przedstawiające realizację pojedynczych scen obejrzeć można pod tym adresem.


Premiera "Who WIll Write Our History" powinna odbyć się w roku 2017.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 19 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca