Film

Jerzy Skolimowski ze Złotym Lewem za całokształt

Jerzy Skolimowski zostanie wyróżniony Złotym Lwem za całokształt twórczości podczas nadchodzącego, 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Informację przekazał na swej stronie Polski Instytut Sztuki Filmowej. - Na liście osób uhonorowanych tym wspaniałym wyróżnieniem jednym z pierwszych jest mój ulubiony reżyser, Orson Welles - skomentował Skolimowski. - Po nim na liście nagrodzonych znajduje się oszałamiający zestaw nazwisk najwybitniejszych twórców światowego kina. Jestem niezmiernie wdzięczny Festiwalowi i dyrektorowi Alberto Barberze za ogromny zaszczyt znalezienia się w tak znakomitym towarzystwie. Przyjmuję go jako zachętę do dalszej pracy i jako wyraz uznania również dla współczesnej polskiej kinematografii. Będę się starał, żeby ten sukces nie przewrócił mi w głowie.

Wśród najważniejszych dzieł Jerzego Skolimowskiego znajdują się "Walkower" (1965), "Bariera" (1966), "Start" (1967), "Wrzask" (1978), "Fucha" (1982), "The Lightship" (1985), "Ferdydurke" (1991), "Cztery noce z Anną" (2008), "Essential Killing" (2010) i "11 minut" (2015).

Wenecki Złoty Lew za całokształt twórczości jest przyznawany od roku 1969. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Michelangelo Antonioni, Martin Scorsese, Eric Rohmer i Andrzej Wajda.

73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się od 31 sierpnia do 10 września.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 14 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca