Film

Andrzej Wajda nie żyje

Wybitny polski reżyser, laureat Oscara, Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat.
Karierę zaczynał w latach 50. Jego pełnometrażowym debiutem był obraz "Pokolenie" . Uznanie zyskał za sprawą filmów "Kanał" i " Popiół i diament", a następnie zaangażowanych politycznie dramatów "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Andrzej Wajda chętnie sięgał po literaturę i przeniósł na ekran takie dzieła jak "Popioły", "Brzezina", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka" i "Pan Tadeusz".

W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Dotąd cztery dzieła reżysera otrzymały nominacje Akademii Filmowej: "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" i "Katyń". Najnowszy obraz artysty, "Powidoki" z Bogusławem Linda, został wybrany polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. 17 stycznia Akademia Filmowa ogłosi 9 finalistów, spośród już ponad 70 zgłoszonych tytułów. 24 stycznia przedstawione zostaną nominacje, a 89. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego. Do kin obraz "Powidoki" ma trafić 13 stycznia 2017 roku.

W 2011 roku reżyser został odznaczony Kawalerem Orderu Orła Białego. Na międzynarodowych festiwalach filmowych wyróżniono go Złotym Niedźwiedziem, Złotą Palmą czy Złotym Lwem.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 10 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca