Film

Goście 10. Pięciu Smaków. Europejska premiera malezyjskiego "Złego"

Jubileuszowa edycja festiwalu to nie tylko bogaty program filmowy, ale także znakomici goście, którzy pojawią się w Warszawie, aby pokazać swoje filmy i opowiedzieć o nich podczas spotkań z publicznością.

Twórcy, którzy przyjadą na tegoroczny festiwal to gwiazdy niezależnego kina, artyści, którzy odnoszą sukcesy na najważniejszych światowych imprezach. Ich głos jest coraz mocniej obecny na mapie światowego kina: opowiadają o rzeczywistości wykorzystując mocne i przykuwające uwagę konwencje gatunkowe, z lekkością prowadzą narracje o współczesnych doświadczeniach swojego pokolenia, sięgają po oryginalne i uwodzące metafory, tworząc nowe kanony filmu.

Rozmowy z nimi będą okazją do poszerzenia kontekstów prezentowanych dzieł i poznania kondycji kinematografii Azji.
 
Oto goście 10. edycji Pięciu Smaków:

SHANJHEY KUMAR PERUMAL

Reżyser "Złego", przez wiele lat pracował w produkcji telewizyjnej, realizując dokumenty, krótkie metraże i programy tematyczne. Jego krótkie filmy trafiły na międzynarodowe festiwale: "Thaipoosam" został pokazany w Rotterdamie, "Zły" otrzymał nagrodę za zdjęcia w Toronto. Pełnometrażowy film pod tym samym tytułem, fabularny debiut reżysera, stał się jednym z najważniejszych malezyjskich obrazów ostatnich lat. Pokaz na Pięciu Smakach będzie europejską premierą filmu.
 
ZŁY, REŻ. SHANJHEY KUMAR PERUMAL (JAGAT, MALEZJA 2015)

Appoy to pełen energii dwunastolatek, wychowujący się w skrajnie trudnych warunkach. Kocha Michaela Jacksona, jednak jego rzeczywistość to świat gangów i męskiej przemocy; ojciec każe mu przykładać się do nauki, chłopiec coraz bardziej świadomie rozpoznaje jednak mechanizmy, które będą determinować jego losy. Mroczna, realistyczna narracja rozgrywająca się w latach 90. w Malezji, to po części brutalne kino gatunkowe, po części gorzki społeczny reportaż, ukazujący przemilczaną część historii kraju i losy tamilskiej mniejszości, zepchniętej na margines i wykluczonej z dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa, zmuszonej do walki o przetrwanie.

"Zły" czekał na realizację ponad dekadę; ze względu na poruszany temat twórcom nie było łatwo zgromadzić fundusze na produkcję. Większość bohaterów porozumiewa się językiem tamilskim: z tego względu "Zły" został początkowo wykluczony z możliwości ubiegania się o nagrodę główną Malezyjskich Nagród Filmowych (podobnie jak dwa inne popularne tytuły), co wzbudziło protesty. Na ich skutek organizatorzy zmienili regulamin, znosząc obowiązujące do tej pory limity językowe, dzięki czemu o tytuł najlepszego filmu mogą się ubiegać produkcje realizowane we wszystkich mniejszościowych językach kraju. Dzięki temu "Zły" otrzymał zarówno nominację, jak i laur najlepszego filmu roku.
Zły
Zły, reż. Shanjhey Kumar Perumal
 
JOKO ANWAR

Reżyser "Zapisu moich zmysłów". Urodzony w 1976, indonezyjski reżyser i scenarzysta. Zadebiutował przebojową komedią "Obietnica Joni'ego". Zrealizowany w konwencji noir "Martwy czas: Kala" także stał się wielkim komercyjnym sukcesem i otwarł przed reżyserem drogę na rynki międzynarodowe, trafiając na listę najlepszych filmów roku magazynu Sight and Sound. Uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych twórców indonezyjskiego kina, ceniony jest za przewrotne i zaskakujące scenariusze, inteligentnie wykorzystujące gatunkowe schematy do poruszania kontrowersyjnych tematów i mocnego portretowania współczesnej rzeczywistości.
 
NICHOLAS BONNER 

Współreżyser "Towarzyszki Kim w przestworzach". Z wykształcenia architekt krajobrazu, założyciel Koryo Group, firmy specjalizującej się w wymianie kulturalnej z Koreą Północną i turystyce. Mieszka w Pekinie, regularnie podróżuje do Korei Północnej. Był producentem kilku dokumentów, w tym "Stanu umysłu" Daniela Gordona, opowiadającego o północnokoreańskiej drużynie piłkarskiej, która w 1966 roku wygrała z Włochami w mistrzostwach świata.

 

Nicholas Bonner
Nicholas Bonner

 

NAWAPOL THAMRONGRATTANARIT

Reżyser "Ataku serca". Urodzony w 1984 roku, studiował filologię chińską na Chulalongkorn University w Bangkoku. Krytyk filmowy, scenarzysta, współzałożyciel Third Class Citizen, tajskiej grupy zrzeszającej aktywistów filmowych. Brał udział w Berlinale Talent Campus, a w 2013 w Bienalle College w Wenecji. Jest też autorem dokumentu, opowiadającego o wiodącej postaci pirackiego rynku filmowego lat 90. w Tajlandii. Jego "36" otrzymał nagrodę główną People’s Jury 7. Festiwalu Pięć Smaków. Jego filmy odnosiły sukcesy na międzynarodowych festiwalach, a najnowsza produkcja, "Atak serca", podbiła serca tajskiej publiczności (a Thamrongrattanarit został nawet wybrany jednym z dziesięciu mężczyzn 2016 roku magazynu "Elle Men Thailand").

 

NG KA LEUNG

Producent "Dziesięciu lat" i reżyser jednego z segmentów filmu. Urodzony w 1981 roku, studiował projektowanie multimedialne, zajmował się post-produkcją i grafiką komputerową. Zrealizował serię dokumentów o sprzedawcach ulicznych Hongkongu "Fading Marketplaces". Aktywista, zaangażowany w ruch "żółtych parasolek", sprzeciwiający się ograniczaniu wolności w Hongkongu przez chińskie władze.

 

Ng Ka Leung
Ng Ka Leung

 

DAIN SAID

Urodzony w Kuala Lumpur reżyser i scenarzysta, twórca "Przemiany". Po ukończeniu wydziału filmowego na University of Westminister w Londynie, Said realizował reklamy i pracował dla telewizji. W 2006 nakręcił w Malezji swój pełnometrażowy debiut, "Dukun", jednak jego dystrybucja została ze względów cenzorskich całkowicie wstrzymana. "Bunohan" (przebój 6. edycji Pięciu Smaków), dopuszczony do oficjalnej dystrybucji, stał się jednym z hitów malezyjskich box-office'ów w 2011 roku i oficjalnym kandydatem Malezji do nagród Amerykańskiej Akademii.
 
MARIO CORNEJO

Reżyser "Dziecka apokalipsy". Filipiński reżyser filmowy oraz nagradzany twórca reklam. Jego debiutancka komedia "Big Time" okazała się ogromnym sukcesem, nagrodzonym na festiwalu Cinemalaya. Jest także autorem pokazywanego na MFF w Rotterdamie krótkiego metrażu "Stray Hearts" oraz producentem nagradzanego dokumentu "Kano: An American and His Harem".
 
MONSTER JIMENEZ

Producentka i współscenarzystka "Dziecka apokalipsy". Od wielu lat związana ze światem mediów, od 2003 roku zarządza niezależną wytwórnią Arkeofilms. Filmy, które tworzy z Mariem Cornejo podpisuje “Mario & Monster Show".
 
SHAHANA GOSWAMI

Indyjska aktorka bengalskiego pochodzenia. "Teren budowy" w reż. Rubaiyat Hossain jest jej pierwszym filmem zrealizowanym w Bangladeszu.

 

Shahana Goswani
Shahana Goswami
 
Jak w poprzednich latach, do Warszawy przyjadą także młodzi hongkońscy twórcy, pokazujący swoje krótkie filmy realizowane w ramach projektu Fresh Wave. W tym roku na Pięciu Smakach pojawią się Lam Ting-hing i Leung Wing-kwan, reżyser i scenograf filmu "Ali i ja".

Ponadto gościem festiwalu będzie Rafał Skalski, reżyser zrealizowanego w Tajlandii "Mnicha z morza".

 

10. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16-23 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-24 listopada).

 

Sponsorzy: Hong Kong Economic and Trade Office (Central and Eastern Europe), Asia Travel

Patroni medialni: FilmWeb, CoJestGrane, AMS, Tokfm, Tygodnik Powszechny, TVP Kultura, Miesięcznik KINO, Aktivist!, 5kilo kultury, Ekrany, VICE, Poka Poka, Res Publica Nowa, CSPA, Warsaw Insider, Etnosystem, Japonia-online, Eastern Kicks

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

 

www.piecsmakow.pl

Śledź nas na Facebooku i Twitterze


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca