Film

Filmy Andrzeja Wajdy na dużym ekranie

Krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza widzów na przegląd filmów Andrzeja Wajdy.
W programie przeglądu, który potrwa od 25 do 29 listopada znalazły się takie tytuły, jak "Wszystko na sprzedaż", "Piłat i inni", "Korczak", "Danton" oraz - przedpremierowo "Powidoki", czyli polski kandydat do oscarowej nominacji za rok 2016.

"Wszystko na sprzedaż" to opowieść o ludziach, którzy tworzą filmy - o reżyserach i aktorach na planie. W dramacie dostrzec można wiele odniesień do życia i kariery Zbigniewa Cybulskiego - nie jest to jednak film o nim. W obsadzie znaleźli się m.in. Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, którzy grają poniekąd samych siebie. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością.

"Piłat i inni" powstał z kolei na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata. Andrzej Wajda koncentruje się na wątku Piłata i Jezusa, ale całość osadzona jest we współczesnych realiach. Jak zawsze, precyzyjnie skonstruowany scenariusz realizuje doborowa obsada, w tym Jan Kreczmar, Andrzej Łapicki, Wojciech Pszoniak oraz Marek Perepeczko.

W programie znalazł się także biograficzny dramat wojenny, opowiadający historię Jana Korczaka (w roli tytułowej Wojciech Pszoniak) na podstawie scenariusza Agnieszki Holland. "Korczak" został zrealizowany na podstawie dzienników i listów lekarza i wybitnego pedagoga oraz relacji ludzi, którzy mieli z nim styczność. Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku.

Jedną z najciekawszych pozycji w programie jest wielokrotnie nagradzany, głośny dramat historyczny "Danton". Jean-Claude Carri`ere stworzył scenariusz na podstawie sztuki Stanisławy Przybyszewskiej "Sprawa Dantona". W międzynarodowej obsadzie, obok Wojciecha Pszoniaka i Krzysztofa Globisza, znaleźli się m.in. Gérard Depardieu i Anne Alvaro, a sam film wywołał we Francji wiele kontrowersji.

Przegląd zwieńczy przedpremierowy pokaz filmu "Powidoki", który trafi do polskich kin w styczniu 2017 roku. W postać znakomitego malarza, Władysława Strzemińskiego wcielił się Bogusław Linda. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, który współpracował z Wajdą przy produkcji takich filmów, jak "Wałęsa. Człowiek z nadziei" i "Tatarak".

Szczegółowe informacje na temat przeglądu można znaleźć na oficjalnej stronie kina.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 18 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca