Film

Grudzień z polskimi dokumentami w kinach

W grudniu do naszych kin trafią dwa rodzime pełnometrażowe dokumenty: "Jarocin. Po co wolność" oraz "Ikona".
"Jarocin. Po co wolność" - przypomnijmy - to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu: od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Dokument opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

Twórcami filmu są Leszek Gnoiński i Marek Gajczak. Na potrzeby dzieła przeprowadzono dziesiątki wywiadów, w tym z takimi osobami jak Paweł Guma Gumola, Darek "Maleo" Malejonek, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Tomek Budzyński, Marek Piekarczyk, Patyczak, Smalec, Walter Chełstowski czy Jurek Owsiak.

Film w kinach zagości 2 grudnia.

"Ikona" to z kolei obsypany nagrodami film Wojciecha Kasperskiego, twórcy znanego kinomanom m.in. dzięki thrillerowi "Na granicy".

Dokument Kasperskiego jest pełną czułości, a zarazem wstrząsającą opowieścią o wykluczonych, pacjentach zamkniętych za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego. "Gdzie znajduje się duszak W sercui W mózguc A może gdzie indziejz"- zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w instytucji na prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców - niektórzy z nich spędzili tu kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w refleksję na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Obraz zdobył Złotego Lajkonika - najważniejszą Nagrodę Jury Konkursu Polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ponadto, film uhonorowało na festiwalu Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagrodą im. Macieja Szumowskiego ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala oraz Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Tymoteusza Wiskirskiego za montaż.

Autorem zdjęć do "Ikony" jest Łukasz Żal, operator nagrodzonej Oscarem "Idy" Pawła Pawlikowskiego. Premiera zapowiedziana została na 9 grudnia.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 22 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca