Film

Grzegorz Królikiewicz wyróżniony przez Gildię Reżyserów Polskich

Gildia Reżyserów Polskich przyznała nagrodę im. Krzysztofa Krauze, którą otrzymał Grzegorz Królikiewicz za film "Sąsiady".
W tegorocznej, I edycji nagrody kapituła - w składzie Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Rafael Lewandowski, Bodo Kox, brała pod uwagę filmy, które miały premierę kinową w 2015 roku.

O wyróżnienie rywalizowali Grzegorz Jankowski za "Polskie Gówno", Hanna Polak za film "Nadejdą lepsze czasy", Karolina Bielawska i jej "Mów mi Marianna", Grzegorz Jaroszuk za obraz "Kebab & Horoscope", Magnus von Horn za "Intruza" oraz Agnieszka Smoczynska Konopka za film Córki Dancingu i właśnie Grzegorz Królikiewicz za "film Sąsiady".

Dzieło opowiada o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy, wstydliwie spychając poza margines naszego świata, kształtowanego przez media. To film o ludziach bez perspektyw, bez szans, uparcie trwających w swej marnej egzystencji. Ludziach mieszkających we współczesnych gettach, zapomnianych przez rządzących. Zwiastun "Sąsiadów" można obejrzeć tutaj.

W obsadzie znaleźli się Marek Dyjak, Kamila Wojciechowicz, Sławomir Sulej, Krystyna Tkacz, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Herman, Anna Mucha, Piotr Głowacki czy Mariusz Pudzianowski.

- Chcielibyśmy, by nasza nagroda była nagrodą za nonkonformizm - wyjaśniają fundatorzy nagrody. - Co on dla nas oznaczaÄ Na pewno łączy się z takimi pojęciami, jak wewnętrzna wolność, niezależność, odwaga cywilna. Jakie cechy trzeba spełniać, żeby zasłużyć na miano nonkonformistyh Na pewno trzeba mieć silne przekonanie do swoich odczuć i poglądów i wynikającej z nich konsekwentnej postawy wobec świata. To umiejętność "płynięcia pod prąd", odwaga stawania w obronie swoich przekonań, czasem wbrew opinii większości, wbrew opinii własnego środowiska. To jest chęć bronienia słabszych wobec silniejszych, mniejszości wobec większości. To jest bezkompromisowość, wyeliminowanie ze swego działania prostej kalkulacji "czy to mi się opłaci".

2 kwietnia poznamy laureata nagrody za rok 2016.Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 19 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca