Film

Jakub Gierszał genialnym matematykiem

W czasie trwającego właśnie berlinale producenci filmu "Przygody matematyka" ogłosili, że w rolę Stanisława Ulama wcieli się Jakub Gierszał.
- Cieszymy się, że będziemy współpracować z Jakubem, który ma już uznaną europejską markę - mówi Lena Vurma, niemiecka producentka obrazu. - Znam filmy z jego udziałem i wierzę, że Stanisław Ulam będzie w jego wykonaniu bohaterem pełnym emocji i prawdy.

W tej chwili trwają castingi do roli młodszego z braci Ulamów - Adama. Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Scenariusz "Przygód matematyka" oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska). Do grona producentów dołączyła także doświadczona producentka z Kanady - Mary Young Leckie (Solo Productions, Kanada).

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej "lwowskiej szkoły matematycznej", uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Nagrodzony tytułem European Shooting Star 2012 i wyróżniony przez magazyn "Variety" Jakub Gierszał ma na swoim koncie role w takich filmach jak "Sala samobójców" czy "Córki dancingu". W konkursie trwającego 67. Berlinale znajduje się także najnowszy obraz z jego udziałem: "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 13 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca