Scenariusz filmu "Przygody matematyka" zdobył prestiżową nagrodę im. Alfreda P. Sloana przyznawaną przez Tribeca Film Institute.
Przypomnijmy, że na podstawie wyróżnionego scenariusza powstanie pełnometrażowa fabuła o życiu Stanisława Ulama, słynnego polskiego matematyka należącego do środowiska lwowskiej szkoły matematycznej, ucznia Stefana Banacha. W głównej roli wystąpi Jakub Gierszał."Przygody matematyka" są pierwszą polską koprodukcją uhonorowaną nagrodą im. Alfreda P. Sloana, przyznawaną od 2003 roku przez Tribeca Film Institute. Wyróżnienie otrzymują projekty, które w interesujący sposób przybliżają szerokiej widowni tematy naukowe lub wybitne postacie ze świata techniki i technologii. Wśród dotychczasowych laureatów były takie tytuły, jak "Gra pozorów" (reż. Morten Tyldum) czy "Człowiek, który poznał nieskończoność" (reż. Matthew Brown). Zwycięzcy wybierani są przez jury złożone z amerykańskich producentów, reprezentantów branży filmowej oraz przedstawicieli świata nauki.
- Wyróżnienie bardzo nas cieszy - przede wszystkim ze względu na szansę, jaka staje przed naszą produkcją - komentuje Joanna Szymańska, polska producentka filmu. - Grant to nie tylko wsparcie finansowe, lecz przede wszystkim możliwość zaprezentowania historii Stanisława Ulama na rynku amerykańskim i opieka mentorska ze strony Tribeca Film Institute.
Scenariusz "Przygód matematyka" oparty jest na autobiografii Stanisława Ulama o tym samym tytule. Jego autorem jest Thorsten Klein. - Projekt rozwijamy już od ponad roku dzięki wsparciu z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - dodaje Szymańska. - Teraz, dzięki nagrodzie, prace nad przygotowaniem do zdjęć pójdą jeszcze szybciej.
Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska). Do grona producentów dołączyła także doświadczona producentka z Kanady - Mary Young Leckie (Solo Productions, Kanada).
Stanisław Ulam po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.