Film

Zmarł Zdzisław Pietrasik

W wieku 69 lat zmarł Zdzisław Pietrasik, krytyk filmowy i wieloletni szef działu Kultura w "Polityce". O śmierci publicysty poinformowała redakcja tygodnika.
Zdzisław Pietrasik urodził się 20 listopada 1947 roku Sadówce. Pisał o polskiej kinematografii i kulturze, przede wszystkim teatrze. W ostatnich latach prowadził również blog "Widzi mi się".

Krytyk ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Przed "Polityką" publikował m.in. na łamach pism "itd." i "Kultura". Był jednym z jurorów Warszawskich Spotkań Teatralnych. A także stałym gościem programu "Tygodnik Kulturalny" TVP Kultura. W 2005 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1987 r. odebrał Złoty Krzyż Zasługi. W 2011 r. został zaś odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Oglądam mnóstwo filmów, także tych złych" - przypomina słowa Zdzisława Pietrasika "Polityka". "Nie lubię telewizji, choć czasem coś zobaczę, oczywiście oprócz meczów piłkarskich. Prywatnie jestem teatromanem, choć dotychczas o teatrze nie pisałem zbyt często. I to są, z grubsza biorąc, tematy którym chciałbym poświęcać miejsce na moim blogu. I nie w oderwaniu od rzeczywistości, ale wręcz przeciwnie".

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 26 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca