Film

10. Netia Off Camera: "Wołyń" i "Ostatnia rodzina" z nagrodami

Głównymi zwycięzcami 10. edycji festiwalu Netia Off Camera zostały dwa polskie filmy: "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego i "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego. Agnieszka Holland odebrała statuetkę Pod Prąd.
Krakowską Nagrodą Filmową (100 tysięcy dolarów) i Nagrodą Publiczności uhonorowana została "Ostatnia rodzina". "Wołyń" zdobył nagrodę Kulczyk Foundation (300 tys. złotych).

Nagroda w konkursie międzynarodowym "Wytyczanie drogi" dla "Ostatniej rodziny" to nie tylko 100 tysięcy dolarów, ale i możliwość skorzystania z grantu w wysokości miliona złotych, jeśli swój kolejny film reżyser Jan P. Matuszyński zdecyduje się zrealizować w Polsce. "Ostatnia rodzina", zrealizowana według scenariusza Roberta Bolesto, to jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat w polskim kinie. Przypomnijmy, że w opowieści o rodzinie Beksińskich zagrali Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna i Dawid Ogrodnik. Dla Jana P. Matuszyńskiego film był pełnometrażowym debiutem fabularnym.

W jury, które zadecydowało o zwycięzcy zasiedli Agnieszka Holland (przewodnicząca) oraz Dante Ferretti i Emma Tillinger Koskoff, Dzieło doceniła również publiczność, przyznając swoją nagrodę dystrybutorowi filmu (Kino Świat). Nagrodę ufundowała telewizja TVN.

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, opowieść o rzezi wołyńskiej, zachwycił jurorów konkursu polskich filmów fabularnych - Joannę Johnston, Victorię Thomas i Waltera Fasanoa. Do twórców filmu trafi 300 tysięcy złotych.

W trakcie gali zamknięcia festiwalu - w obu konkursach - przyznano również inne nagrody. Rada programowa festiwalu po raz piąty wyłoniła najlepszą aktorkę i najlepszego aktora. Zostali nimi Magdalena Berus i Arkadiusz Jakubik. Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowane przez Apart i Gino Rossi.

Specjalne wyróżnienie otrzymał Dustin Lane, operator filmu "Dayveon". Max Jastrzębski ("Wspomnienie lata") otrzymał wyróżnienie i 10 tysięcy złotych za najlepszy aktorski debiut (nagroda MasterCard Rising Star).

Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI doceniła film "Pop Aye" Kirsten Tan, z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do "Butterfly Kisses" Rafaela Kapelińskiego.

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki dla Radosława Drabika i Michała Chacińskiego ("Planeta singli"), Marty Golby i Michała Marczaka ("Wszystkie nieprzespane noce") oraz Zuzanny Król i Anny Zameckiej ("Komunia"). Przyznane zostało dodatkowo wyróżnienie specjalne dla filmu "Za niebieskimi drzwiami", którego producentem jest Wojciech Stuchlik.

Festiwal po raz kolejny przyznał ponadto nagrodę Pod Prąd - jej laureatką została Agnieszka Holland. Wyróżnienie wręczył Andrzej Seweryn. - Wszyscy filmowcy mają ambicje, aby podłączyć się do tego, co teraz i móc odkryć to, co nas czeka - mówiła reżyser. - Festiwal ma być świętem wolności sztuki filmowej. Mam nadzieję, że będzie nas niósł w przyszłość, a filmowcy nadal będą iść pod prąd. Może nie będzie on na tyle brutalny, że zwali nas z nóg.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 10. festiwalu Netia Off Camera wzięło udział 30 tysięcy widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki Nimfa i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański.

Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym adresem.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 15 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca