Film

"Szatan kazał tańczyć": Amerykanki żyją jak polska dziewczyna

Już 5 maja do kin trafi "Szatan kazał tańczyć", najnowszy film Katarzyny Rosłaniec ("Galerianki", "Bejbi blues"). Produkcja była wcześniej pokazywana w USA - na festiwalu SXSW.
Główną bohaterką filmu jest Karolina, młoda pisarka, po międzynarodowym sukcesie wydawniczym. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny, pełen używek i seksu styl życia. To może jednak tylko sposób na zapełnienie pustki.

- To dla Amerykanek uniwersalna opowieść, nie przypisują jej do Warszawy - mówi o odbiorze filmu w USA Katarzyna Rosłaniec, która jest również scenarzystką "Szatan kazał tańczyć". - Cieszy mnie takie podejście. Sporo dziewczyn podeszło do mnie po premierowym pokazie w Teksasie i przyznało, że żyją jak Karolina. Mówiły, że myślały, iż tylko one są chaotyczne, skoncentrowane na sobie, nieokreślone. Dokładnie mówiły, że żyją w chaosie i obawiały się, że tylko one tak mają.

- Z filmu wyłonił im się obraz dziewczyny, która jest podobna do nich i również żyje w pędzie i pośpiechu - dodaje Rosłaniec. - Choć akcja rozgrywa się w stolicy, to Warszawy nie ma w tym filmie. Miasto stało się uniwersalnym miejskim tłem dla fabuły. To mogła być każda inna europejska - i nie tylko europejska - metropolia. "Szatan kazał tańczyć" jest historią współczesnej dziewczyny i portretem czasów, w których ona żyje. Opowiadam o ogólnie panującym egoizmie, narcyzmie i samotności. I na to też zwracali uwagę amerykańscy widzowie. Okazuje się, że to są cechy wspólne dla współczesnych społeczeństw na całym świecie.

W roli Karoliny występuje Magdalena Berus, znana z wcześniejszego filmu Katarzyny Rosłaniec - "Bejbi blues". Partnerują jej Łukasz Simlat, Danuta Stenka, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek, Marta Nieradkiewicz, holenderski aktor Tygo Gernandt oraz wokalista John Porter.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 15 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca