Film

Piotr Dumała z nagrodą za całokształt twórczości

Wybitny polski animator otrzyma Laur Cisowy za całokształt twórczości na zbliżającym się 21. festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie.
Do tej pory nagrodę odebrali m.in. Janusz Zaorski, Marek Koterski, Agnieszka Holland i Wojciech Smarzowski. Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców animacji - reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Od kilku lat realizuje również filmy aktorskie (ostatnio - "Ederly", wcześniej - "Las"). Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował także pod okiem Daniela Szczechury. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Przed Laurem Cisowym odebrał inna nagrodę za całokształt twórczości - Luna de Valencia, przyznaną przez Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Walencji.

Piotr Dumała debiutował w roku 1981 w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi animacją "Lykantropia", pełną czarnego humoru opowieścią o bestiach, które okazują się tak naprawdę skrywać ludzkie oblicze. W kolejnych latach zrealizował m.in. "Czarnego Kapturka", w którym chłopiec znany jako Czarny Kapturek staje się czarnym charakterem znanej baśni, "Łagodną" na podstawie Fiodora Dostojewskiego czy "Latające włosy", w których po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającej na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych. Dumała wypracował w ten sposób niezwykle oryginalny i rozpoznawalny styl animacji, dzięki któremu jego filmy nie sposób pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego twórcy.

Poza kinem Piotr Dumała pisze również opowiadania i jest autorem komiksu "Zbrodnia i kara".

Artysta będzie gościem Lata z Muzami. 14 lipca odbędzie się spotkanie towarzyszące seansowi krótkich filmów twórcy, których wyboru sam dokonał. Tego samego dnia, podczas otwarcia festiwalu, Piotr Dumała otrzyma honorowy Laur Cisowy. Dzień później publiczność będzie mogła obejrzeć "Ederly", po którym także odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami w Nowogardzie będą miały miejsce w dniach 14-16 lipca. Poprzedzi je tygodniowy filmowy "prolog", w czasie którego odbędą się liczne pokazy filmowe oraz konkurs polskich filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska.

Więcej informacji do znalezienia na stronach www.ndk.pl i www.festiwal.ndk.pl.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 7 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca