Film

Spadkobiercy Tolkiena doszli do porozumienia z Warner Bros.

Spadkobiercy pisarza J.R.R. Tolkiena zawarli ugodę ze studiem Warner Bros. Pozew dotyczył 80 milionów dolarów.
Tym samym zakończyła się 5-letnia prawna batalia między Tolkien Estate, fundacją zajmująca się spuścizną pisarza i wydawnictwem HarperCollins, a twórcami filmów na ich podstawie. Właściciele praw do "Władcy pierścieni" i "Hobbita" domagali się odszkodowania w wysokości 80 milionów dolarów za naruszenie praw autorskich i ustaleń zawartych w umowie z 1969 roku. Dotyczyło to sprzedaży przedmiotów związanych z powieściami i ich ekranizacjami. Zgodnie z pozwem - i wcześniejszym kontraktem - studio Warner Bros. i jego oddział New Line nie mieli prawa do czerpania korzyści z praw elektronicznych lub cyfrowych, praw do mediów, które dopiero zostaną wymyślone. Dopuszczalne były jedynie fizyczne, namacalne przedmioty - jak figurki czy ubrania - związane z "Władcą pierścieni" i "Hobbitem". Tymczasem elementy grafik znanych z filmów pojawiały się np. w automatach do gier i internetowych kasynach.

Spadkobiercy domagali się 80 milionów dolarów. Ostatecznie udało się zawrzeć ugodę, acz jej szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.

- Wszyscy są zadowoleni z polubownego zakończenia tej sprawy - podsumował rzecznik Warner Bros. - Liczymy na dalszą owocną współpracę w przyszłości.

Przypomnijmy, że filmy na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena - dwie trylogie - "Władca pierścieni" i "Hobbit" - nakręcił Peter Jackson.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 4 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca