Film

Nowa seria dokumentalna o polskim komiksie

Tytus, Romek i A'Tomek, Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz czy Yanss Canal+ Discovery przygotował dla widzów cykl dokumentalny "Komiks - Superbohater PRL", którego bohaterami będą m.in. Janusz Christa, Papcio Chmiel i Szarlota Pawel.
Jaką rolę pełnił komiks w czasach PRL W jaki sposób rzeczywistość wpływała na rozwój komiksuł Cykl spojrzy na PRL oczami twórców ówczesnych komiksów. Władza komunistyczna zabroniła używania słowa "komiks" z prostego powodu - pochodziło z Zachodu. Mimo to, w czasach PRL sztuka komiksu miała się świetnie i prezentowała wysoki poziom. Komiksy nazywano "kolorowymi zeszytami" lub "historyjkami obrazkowymi". Zanim przeciętny Kowalski poznał Supermana i Batmana, Polska miała własnych superbohaterów na miarę tamtych lat. Kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a za oknami szarzała komuna, to oni odrywali czytelników od marazmu codzienności i zabierali w podróż bez paszportu. To dzięki nim przeżywali niezwykłe przygody, których próżno było szukać nawet za mityczną zachodnią granicą: Papcio Chmiel z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem, Szarlota Pawel z Jonką, Jonkiem oraz Kleksem, Janusz Christa z Kajkiem i Kokoszem i wielu innych. Wtedy przemycane w komiksach treści ideologii socjalistycznej nie miały znaczenia. Liczyła się wielka przygoda, którą kryła każda przewrócona karta papieru.

Każdy z odcinków cyklu "Komiks - Superbohater PRL" to zupełnie inna opowieść: nie tylko osobiste losy autorów, ale także ich odmienne spojrzenie na czasy PRL oraz wspomnienia, które często mogą zaskoczyć: realia pracy artystów w komunizmie, problemy z cenzurą, relacje z fanami i mniej lub bardziej śmiałe kontakty z zagranicą. Widzowie dowiedzą się także m.in. w jaki sposób tamte PRL-owskie komiksy wpłynęły na pracę współczesnych rysowników. Bohaterami i tematami kolejnych odcinków będą Papcio Chmiel, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Jerzy Wróblewski, Kapitan Żbik, W służbie historii, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński oraz Zbigniew Kasprzak i Nowa Fala.

Na YouTube można zobaczyć zapowiedź serii, a pod tym adresem znaleźć szczegółowe informacje na temat kolejnych odcinków.

"Komiks - Superbohater PRL" emitowany będzie na antenie Canal+ Discovery w każdy wtorek od 11 lipca. Pierwszy odcinek przedpremierowo obejrzeć będzie można już 7 lipca w Canal+.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 7 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca