Film

Piotr Dumała z nagrodą za całokształt twórczości

Piotr Dumała odebrał Laur Cisowy - honorową statuetkę za całokształt twórczości przyznawaną przez Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim.
- Trudno się mówi o kimś, kto uważa, że słowa są zbędne, kto twierdzi, że ważniejsze są forma, obraz, za pomocą których można bardzo świadomie i precyzyjnie wyrazić treść - w laudacji podkreślała dziennikarka Anna Serdiukow. - Oglądając filmy Piotra Dumały, nie sposób się z tym nie zgodzić: intensywne, dowcipne, piękne, okrutne, ale nade wszystko bardzo komunikatywne, a często właśnie bez dialogów i słów.

Piotr Dumała jest nie tylko animatorem, ale i autorem dwóch filmów fabularnych: "Lasu" i "Ederly". - Cały świat poznał go dużo wcześniej za sprawą wspaniałych, bardzo autorskich, poetyckich filmów animowanych - przypominała Serdiukow. - To za te krótkie formy otrzymał szereg nagród na międzynarodowych festiwalach. Był zapraszany na przeglądy. Pisano analizy na temat jego kina. Filmoznawcy doszukiwali się źródeł inspiracji, tropów, podwalin pod bogaty świat znaczeń, symboli, wartości. Jeden z wybitnych krytyków filmowych napisał o nim "mag animacji", inny - "alchemik kina", Kolejny znawca twierdzi, że to najbardziej pożądany polski twórca filmowy na zagranicznych festiwalach. Najprościej byłoby pewnie powiedzieć: wybitny reżyser, scenarzysta filmów animowanych, reżyser filmów fabularnych, pisarz, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat nagród. Ale nie dajcie się zwieść słowom. Jesteśmy na festiwalu Lato z Muzami. Opowiem państwu o muzach Piotra Dumały. To światło, mrok, śmierć, życie, kłamstwo, miłość, walka, prawda, natura, strach, wolność, piękno i okrucieństwo. To przewrotne muzy, kapryśne, trudno je ujarzmić, zgłębić. Piotrze - twoja wrażliwość i empatia wobec drugiego człowieka jest czymś niecodziennym, szczególnie dzisiaj. Twoja bezlitosna i surowa ocena kondycji współczesnego świata jest czymś niezbędnym - szczególnie dzisiaj. Dziękujemy.

Piotr Dumała podziękował za wyróżnienie. Wcześniej spotkał się z widzami, żeby porozmawiać z nimi o swoich animacjach. W sobotę opowie o swojej drodze do kina aktorskiego. Przypomnijmy - w dorobku reżysera znajdują się takie animacje, jak "Łagodna", "Franz Kafka", "Zbrodnia i kara" czy "Hipopotamy". Artysta nie jest jedynym mistrzem goszczącym w Nowogardzie. Do miejscowości przyjechał również Andrzej Seweryn, który przedstawił widzom swój monodram "Rozmowy z Szekspirem". Będzie miał również opowiedzieć o swojej pracy nad rolą Zdzisława Beksińskiego w "Ostatniej rodzinie" Jana P. Matuszyńskiego.

21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" rozpoczął się 7 lipca filmowymi przedbiegami, czyli pokazami najlepszych filmów sezonu oraz - zorganizowanym po raz 4. Konkursem Filmowa Młoda Polska (laureata poznamy w najbliższą niedzielę, w trakcie gali zamknięcia imprezy). Główne wydarzenia festiwalu odbywają się w dniach 14 - 16 lipca. Poza Piotrem Dumałą i Andrzejem Sewerynem z widzami spotkają się (i opowiedzą o swoich filmach) m.in. Adam Guziński ("Wspomnienie lata") oraz Marcin Borchardt ("Beksińscy. Album wideofoniczny").

Festiwalowi towarzyszą też koncerty. Na scenie pojawią się m.in. Justyna Sawicka, zespoły Curcuma i Jafia, będą goście z Estonii i Ukrainy. Przygotowano także atrakcje dla dzieci, w tym warsztaty Ligii Superbohaterów. Ponadto to wernisaże malarstwa. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 15 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca