Film

Ranking 20 komedii romantycznych wartych zobaczenia tego lata

Nieprzyzwoicie komercyjne, tandetne, przewidywalne i nierealistyczne, ale jednocześnie tak przyjemne do oglądania. Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. U schyłku lata warto przypomnieć sobie 20 najlepszych komedii romantycznych, by potrzymać beztroski nastrój upalnych dni na dłużej.

 

16. Słodkie zmartwienia (1995)

 

Reż. Amy Heckerling

 

Scen. Amy Heckerling

 

Obsada: Alicia Silverstone, Paul Rudd, Stacey Dash, Brittany Murphy, Donald Faison, Dan Hedaya

 

Piętnastoletnia Cher mieszka w Beverly Hills razem ze swoim Tatą, który jest często zmieniającym żony, wziętym adwokatem. Pewnego dnia w jej szkole pojawia się nowa uczennica Tai, której Cher chce pomóc wdrożyć się w życie bogatych kalifornijskich nastolatków. W międzyczasie Cher będzie musiała zająć się swoim życiem uczuciowym próbując uwieść kolegę ze szkolnej ławki oraz dogadać się z nowym wspólnikiem jej Taty, który spędza u niej w domu coraz więcej czasu.

 

Ten film pozornie nie jest niczym szczególnie wyróżniającym się, ot po prostu zabawna komedia dla młodych dziewczyn. Jednak autorka miała bardzo konkretną wizję pokazania życia Cher i niej samej. Oryginalny tytuł filmu (clueless) odnosi się do niemal każdego bohatera filmu, każdy jest zagubiony i nie potrafi zarządzić swoim życiem z przejmującą rolę mentora Cher na czele.

 

To luźno oparta na powieści Emma autorstwa Jane Austin opowieść, która portretuje zmieniające się społeczeństwo stawiając telefon jako symbol potrzeby stworzenia nowego sposobu komunikacji. Bohaterki komedii Heckerling nałogowo używają telefonów komórkowych (nawet wtedy kiedy są obok siebie), jednak  Cher pokazywana jest jako dziewczyna, która świadomie decyduje o sobie. Pomimo więc pewnych śmiesznostek czy tytułowych, uroczych słodkich zmartwień jest bohaterką jednoznacznie pozytywną, zdolną do autorefleksji, pragnącą przede wszystkim pomagać innym, bez względu czy to jej tata czy nowo poznana koleżanka.

 

Słodkie zmartwienia to tylko z pozoru błaha komedia dla licealistek, zachęcam do porównania filmu z Emmą Jane Austin, które oferuje ciekawe tropy interpretacyjne, chociażby przez zestawienie czasów i realiów, w których Emma i Cher żyją.  

walen

32 Poznań
45 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca