Film

Ranking 20 komedii romantycznych wartych zobaczenia tego lata

Nieprzyzwoicie komercyjne, tandetne, przewidywalne i nierealistyczne, ale jednocześnie tak przyjemne do oglądania. Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. U schyłku lata warto przypomnieć sobie 20 najlepszych komedii romantycznych, by potrzymać beztroski nastrój upalnych dni na dłużej.

 

2. Ich noce (1934)

 

Reż. Frank Capra

 

Scen. Robert Riskin

 

Obsada: Clark Gable, Claudette Colbert, Walter Connolly, Roscoe Karns, Jameson Thomas, Alan Hale

 

Rozpuszczona panienka z bardzo dobrego domu, Ellie Andrews buntuje się przeciw swojemu ojcu, który unieważnił jej (powstałe głównie jemu na złość) małżeństwo. W drodze do Nowego Jorku poznaje cynicznego dziennikarza, Petera Warne’a, który w roztrzepanej uciekinierce odnajdzie szansę na odzyskanie swojej pracy.

 

Film już w roku swojej premiery osiągnął olbrzymi sukces. Odtwórcy głównych ról otrzymali Oscary (oprócz tego film zdobył statuetki w kategoriach: najlepszy film anglojęzyczny, najlepszy scenariusz i reżyseria). Czytając jego opismożna zapytać: co w nim takiego odkrywczego? Większość dzisiejszych komedii romantycznych ma podobną oś fabularną, ale są one nie tylko zainspirowane filmem Franca Capry, są również znacznie od niego uboższe, ponieważ nastawione wyłącznie na zysk i analizujące, co spodoba się widzom, tracą lekkość i naturalność, które były głównymi atutami realizacji z lat 30’.

 

Clark Gable i Claudette Colbert są przezabawni, jako ucierająca sobie nawzajem nosa na każdym kroku para. Ich noce są przykładem komedii romantycznej na miarę wszystkich czasów, ponieważ dziś wciąż po 63 latach od premiery i po wielu, wielu produkcjach w podobnym stylu dzieło Capry pozostaje w czołówce absolutnie najlepszych komedii romantycznych, ponieważ jego autor doskonale rozumiał trudną sztukę tworzenia kina rozrywkowego, którego lekkość i powab powinny być naczelnym wyznacznikiem.

 

 

 

walen

31 Poznań
45 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca