20 lat Wywroty

"300 mil do nieba" znowu w kinie

3 października w Warszawie odbędzie się repremiera zrekonstruowanego cyfrowo głośnego dramatu Macieja Dejczera - "300 mil do nieba".
Pokaz ma otworzyć nowy cykl Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA), w ramach którego widzom przypominane będą klasyki polskiego kina z ostatniego trzydziestolecia oraz nieme skarby z początków ubiegłego wieku. Przegląd uzyskał tytuł #kinoodnowa. Seansom towarzyszyć będą spotkania ze specjalistami od rekonstrukcji oraz - w miarę możliwości - z twórcami odnawianych dzieł.

"300 mil do nieba" opowiada opartą na prawdziwych wydarzeniach historię braci Zielińskich, którzy w 1985 roku przedostali się do Szwecji, ukrywając się pod podwoziem ciężarówki. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ponieważ ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, odebrano im prawa rodzicielskie. Obaj chłopcy do uzyskania pełnoletności mieszkali w rodzinie zastępczej.

Bracia Zielińscy po raz pierwszy obejrzeli film Macieja Dejczera na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. Pierwszy pokaz w Polsce odbył się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku.

W repremierze udział wezmą Maciej Dejczer, Piotr Domaradzki oraz Jadwiga Jankowska-Cieślak, a także autorzy cyfrowej rekonstrukcji. Więcej informacji o pokazie oraz kolejnych repremierach znaleźć można na oficjalnej stronie FINA.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 28 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło