Film

Pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Wajdy

9 października 2016 roku, w wieku 90 lat, umarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina - ceniony na całym świecie, laureat niezliczonych nagród i autor 40 pełnometrażowych filmów.
W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Jego "Ziemia obiecana" (1975), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007) rywalizowały o tę statuetkę w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Jego ostatnie dzieło - "Powidoki" (2016) z Bogusławem Lindą w roli głównej - było kandydatem do oscarowej nominacji. Wielokrotnie twórcę zauważyła również Brytyjska Akademia Filmowa - w 1982 przyznała mu honorowe członkostwo. W roku 1984 przyznała mu swoją statuetkę za dramat "Danton". Jeszcze częściej Andrzej Wajda był nagradzany w Cannes (m.in. za "Człowieka z żelaza", "Człowieka z marmuru", "Bez znieczulenia" i "Kanał"). W 1990 roku otrzymał także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. W 2016 ta sama Akademia przyznała mu kolejną honorową statuetkę. To tylko niektóre z zagranicznych wyróżnień, które Andrzej Wajda otrzymał. Jeszcze więcej zdobył ich w Polsce.

W sumie Andrzej Wajda pozostawił po sobie czterdzieści filmów. Karierę za kamerą zaczynał w latach 50. Jego pełnometrażowym debiutem był obraz "Pokolenie" . Uznanie zyskał za sprawą filmów "Kanał" i " Popiół i diament", a następnie zaangażowanych politycznie dramatów "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Artysta chętnie sięgał po literaturę i przeniósł na ekran takie dzieła jak "Popioły", "Brzezina", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka" i "Pan Tadeusz".

Równie wielkie znaczenie ma twórczość teatralna Andrzeja Wajdy. Reżyserował spektakle na deskach teatrów w Polsce, Europie i USA. Do historii sceny zapisały się jego przedstawienia ze Starego Teatru w Krakowie - m.in. "Wesele", "Noc listopadowa", "Biesy" i "Zbrodnia i kara".

Andrzej Wajda działał również jako pedagog. W 2001 roku razem z Wojciechem Marczewskim i Barbarą Pec-Ślesicką oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych założył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej. Wśród jej wychowanków do dziś znaleźli się m.in. Marcin Wrona, Bodo Kox, Bartosz Konopka, Aneta Kopacz czy Leszek Dawid. W dorobku działającego przy szkole Wajda Studio jest ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 300 etiud.

Andrzej Wajda ma również bogatą historię działań dla Krakowa. Dzięki niemu powstały Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Pawilon Wyspiańskiego. Razem z Krystyną Zachwatowicz przyczynił się do otwarcia Pawilonu im. Józefa Czapskiego.

Przed widzami są jeszcze premiery i pokazy ostatnich dzieł twórcy, który pracował do ostatnich chwil swojego życia. W czerwcu odbył się w Krakowie specjalny pokaz dokumentu "Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy" w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego, którego Wajda był współpomysłodawcą. Jolanta Dylewska pracuje nad zmontowaniem dokumentu, nad którym pracowała z Andrzejem Wajdą i Agnieszką Holland na zaproszenie Marka Edelmana - "I była miłość w getcie". W trakcie 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni : Liliana Głąbczyńska-Komorowska i Ela Kinowska realizowały film "Wajda i Ty", w którym twórcę wspominali goście festiwalu. W trakcie imprezy odsłonięto również Aleję Wajdy.

Ostatnie tygodnie przyniosły również szereg nowych publikacji związanych z postacią Andrzeja Wajdy. Pamiątkowy album - "Andrzej Wajda ostatni romantyk polskiego kina" - przygotowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Piotr Witek napisał książkę "Andrzej Wajda jako historyk". Czasopismo "Nowa Dekada Krakowska" publikuje notatki Andrzeja Wajdy oraz artykuły na jego temat pióra filmoznawców i znawców sztuki - Wajda pozostawił zresztą po sobie także obrazy. Zanim zajął się kinem, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Reżyser spoczywa na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 16 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca