Yoda pochodzi z Hawajów

Profesor lingwistyki pokusił się o ustalenie pochodzie mistrza Yody, bohatera "Gwiezdnych wojen", na podstawie jego mowy.
Jak przekonuje profesor David Adger, akcent Yody i jego specyficzny styl mówienia dowodzą, że dorastał na Hawajach. Ekspert z Queen Mary University w Londynie podjął się śledztwa, by dowieść, skąd pochodzi Yoda.

- Yoda pochodzi z tajemniczej planety i George Lucas nigdy nic nam o nim nie powiedział. Ma być tajemniczym mistrzem Jedi - komentuje profesor David Adger. - Angielski jest jego drugim językiem, o jego ojczystym języku - który nazywam Yodish, nic nie wiadomo. Mówi po angielsku, ale zmienia składnię, tak że przypomina jego ojczysty język. Możemy więc dowiedzieć się nieco o tym języku, badając strukturę jego angielszczyzny. Tak jak możemy dowiedzieć się czegoś o francuskim, słuchając jak Francuz mówi po angielsku - używa angielskich słów, ale używa składni ze swego ojczystego języka. Yoda mówi, "najlepszym nauczycielem, porażka jest". Gdy powiedzieć to po hawajsku, brzmiałoby prawie identycznie. Cokolwiek wymyślili scenarzyści, nie jest to dalekie od hawajskiego.

Przypomnijmy, że w kinach gości najnowszy film z serii - "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". Głosu Yodzie, jak we wszystkich wcześniejszych częściach, użycza Frank Oz.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 30 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło