Film

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

23 maja rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który od lat przybliża najważniejsze i najciekawsze filmy poświęcone tematyce żydowskiej.

Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie, prezentującym filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe o historii i tradycji narodu żydowskiego oraz  jego kulturowej tożsamości. Na szczególny charakter imprezy wpływają też liczne spotkania z reżyserami konkursowych filmów. Udział w festiwalu potwierdziło ponad dwudziestu twórców filmowych, w tym takie postaci jak: Danny Ben-Moshe z Australii, Barak Heymann z Izraela, czy Ferenc Török z Węgier.

Otwarcie festiwalu nastąpi 23 maja w Kinie Muranów, uroczyste zamknięcie 27 maja w Muzeum POLIN. Bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse będą dystrybuowane w Kinie Muranów od poniedziałku 21 maja.

Cel festiwalu jest niezmienny – pokazać najciekawsze ujęcia tematyki żydowskiej we współczesnym kinie. „W tym roku dostaliśmy ponad sześćset zgłoszeń, a wybraliśmy spośród nich trzydzieści cztery filmy” – mówi Mateusz Toma, koordynator Festiwalu. W programie znalazły się tytuły z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Węgier, Australii, Argentyny, USA, Litwy, Kanady, Rumunii, Austrii, Portugalii i Czech, wyreżyserowane w latach 2016-2018, drobiazgowo zweryfikowane pod względem artystycznym i merytorycznym przez komisję festiwalową.  Filmy pokazywane na festiwalu dotykają szerokiego spektrum tematów żydowskich. Od wątków historycznych, kulturowych, wojennych po nieoczywiste, współczesne życie mieszkańców Izraela i diaspory.

Filmy konkurować będą o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego. Ponadto filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, a także o Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP.

Nagrodzone filmy wybierze jury w składzie: Beata Chmiel, Andrzej Jakimowski, Adam Bajerski.

Wydarzeniem pozakonkursowym będzie projekcja cyfrowo zrekonstruowanego dokumentu Stuarta Schulberga Norymberga: lekcja dla przyszłych pokoleń” z 1948 roku.

24 maja w JCC Warszawa odbędą się warsztaty Masterclass prowadzone przez Baraka Heymanna, jednego z czołowych dokumentalistów z Izraela.  

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się też warsztaty kuchni żydowskiej przygotowane przez Menora InfoPunkt, które odbędą się 24 i 25 maja w Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.


 

Festiwal jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

www.jewishmotifs.org.pl                                                
fb:
www.facebook.com/jewishmotifs

 

od: 23 maja 2018
do: 27 maja 2018 Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca