Film

Dawid Ogrodnik zdobywa Broad Peak

Dawid Ogrodnik zagra Adama Bieleckiego w opowieści o zimowym zdobyciu himalajskiego szczytu Broad Peak.
Dziś mija 7. rocznica tragicznych wydarzeń, o których opowiada "Broad Peak" pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny podejmujący tematykę himalaizmu.

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyła na położony w Karakorum Broad Peak, aby zdobyć upragniony szczyt. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę. W trakcie zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski.

- To już 7. rocznica pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak - mówi Krzysztof Berbeka, najstarszy syn Macieja i Ewy Berbeków. - Góry, która przez wiele lat uchodziła za jedną z najtrudniejszych do zdobycia zimą. 5 marca 2013 roku to się udało. Pamiętam wielką radość i dumę. Niestety mój ojciec i Tomek Kowalski nie wrócili ze szczytu. To dla mnie bardzo ważne, że postać mojego taty, jego historia i górska pasja są dla kogoś inspirujące. Cieszę się, że powstaje film, zwłaszcza, że stworzyliśmy razem z ekipą pełną ciepła, rodzinną atmosferę.

Wyprodukowany przez East Studio "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida, autora głośnego hitu "Jesteś Bogiem", to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki - legendarnego polskiego himalaisty, który zapragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznamy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. "Broad Peak" to opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Reżyserem filmu jest Leszek Dawid - twórca wielokrotnie nagradzanego hitu "Jesteś Bogiem" oraz popularnych seriali "Pakt" i "Nielegalni". W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, znanego m.in. z filmów "Konwój" i "Pokłosie". Żonę Macieja Berbeki, Ewę zagra Maja Ostaszewska. W postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcieli się Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagra Dawid Ogrodnik. Tomka Kowalskiego - Maciej Raniszewski, Artura Małka - Maciej Kulig, a Andrzeja Zawadę - Tomasz Sapryk.

Na świecie jest czternaście szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów. Dziesięć z trzynastu zostało zdobytych zimą przez Polaków: trzy zdobył Maciej Berbeka, trzy Krzysztof Wielicki, a dwa Adam Bielecki - bohaterowie filmu "Broad Peak". Czternasty z nich, czyli słynne K2 wciąż czeka na zdobycie.

"Broad Peak" w kinach od 8 stycznia 2021 roku.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 5 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca