Film

"Supernova" najlepszym debiutem na MFF w Tiranie i najlepszym polskim filmem na OFF Camera

Aż dwie prestiżowe nagrody powędrowały do "Supernovej" Bartosza Kruhlika wyprodukowanej w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film otrzymał Srebrną Sowę na MFF w Tiranie i został ogłoszony najlepszym polskim filmem na Off Camera w Krakowie.

 

Na zakończonym 25 września  2020 roku Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tiranie "Supernova"  została uznana za najlepszy debiut  fabularny. Film Bartosza Kruhlika, który powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, otrzymał prestiżową nagrodę Best Eye - Srebrną Sowę.
 
"To film, który opisuje degradację i zagrożenia życia społecznego w obecnych czasach kryzysu i strachu - podkreślają jurorzy. - Ryzyko powierzchownego odbioru tego filmu zostało przezwyciężone poprzez narastające uczucie, że wraz z rozwojem akcji, zaczynamy rozumieć i wczuwać się we wszystkich bohaterów, nawet tych, którzy na pierwszy rzut oka wydawali się nam podli lub negatywni. W debiutanckim filmie nie jest łatwo osiągnąć taką równowagę i emocjonalne bogactwo poprzez stworzenie obrazu ludzkiego bólu i nieszczęścia, który uświadamia nam, że wszyscy ludzie dzielą wspólne przeznaczenie".

Tego samego dnia film Kruhlika otrzymał główną nagrodę w konkursie polskim 13. Mastercard Off Camera w Krakowie. Jurorzy Konkursu Polskich Filmów Fabularnych - Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman - zdecydowali, że główną nagrodę w wysokości 100 000 PLN otrzyma „Supernova” Bartosza Kruhlika, film z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. "Jury wybrało ten film za jego oryginalność i wymowną prostotę zobrazowania prawdy o podziałach politycznych i społecznych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie oraz za olśniewającą strukturalnie fabułę: intymną, emocjonalną, tragiczną, a także metaforyczną” – napisano w uzasadnieniu. Nagrodę odebrali wspólnie reżyser i producent Jerzy Kapuściński.

We wrześniu 2020 roku film wygrał festiwal "Młodzi i Film"  w Koszalinie oraz otrzymał Tarnowską Nagrodę Filmową. Wcześniej wygrał w kategorii filmów zagranicznych festiwal w Monterrey w Meksyku. Zwyciężył również na Ińskim Lecie Filmowym. Droga do sukcesu "Supernovej" rozpoczęła się dokładnie rok temu w Gdyni, gdzie jury uznało ją za najlepszy debiut roku.

Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka SFP. Koproducentem "Supernovej" jest Canal+ Polska. Film powstał w ramach wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu "60 Minut". Za sprzedaż i promocję zagraniczną filmy odpowiada IKH Pictures Promotion, krajowym dystrybutorem jest Forum Film Poland.

[materiały nadesłane]

 

Na fotografii: Bartosz Kruhlik i Jerzy Kapuściński, fot. E. Dufaj / Off Camera

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca