Muzyka

Koncert Joao de Sousa & Fado Polaco

Joao de Sousa & Fado Polaco to wyjątkowe podejście do tradycji. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor, połączony z afrykańskim i arabskimi inspiracjami - wszystkie te elementy współtworzą unikalną wizję Fado Polaco.

 

‘Saudade’ (portugalskie słowo oznaczające tęsknotę) za jego ojczystym krajem i korzeniami sprawiła, że Joao tworząc repertuar wracał pamięcią do dzieciństwa, ożywiając swoją muzykę esencją tamtejszej kultury. Teksty fado łączą uniwersalne wartości, nawiązując do historycznych, a nawet istotnych politycznych wydarzeń. Daje to efekt niezwykłego zróżnicowania, które ukazuje przemiany kulturowe zachodzące w Portugalii od początków jej istnienia.


Jest to niejako współczesne połączenie dziedzictwa muzycznego, portugalskiego fado z folklorem oraz polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca wsłuchując się może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski.


Głos Portugalczyka znany jest również z innych projektów. Współpracował między innymi z zespołem Mikromusic czy Andrzejem Smolikiem. Występuje jako wokalista w Ariel Ramirez Tango. Śpiewając tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu w Lizbonie, snuje również refleksje na temat życia i śmierci. Opowiada o życiowej pasji wyrażając jej nieodzowność, ubierając wszystko we wzruszającą melancholię.

 

Projekt Joao de Sousa & Fado Polaco powstał na początku 2011 r. Joao, z dala od swojej ojczyzny, inspirowany był poszukiwaniem własnej tożsamości kulturowej. Podczas ponad 8 lat nieobecności w Portugalii, większość tego czasu spędził mieszkając w Polsce. Pokazuje to jak różnorodna może być portugalska muzyka. Wciąż obecna, otwarta na połączenia z innymi kulturami.

 

Skład zespołu:

Joao de Sousa: głos, gitara akustyczna
Martin Złotnicki: gitara klasyczna
Marcin Spera: kontrabas
Ireneusz Folusz: cajon, perkusja

gościnnie: NATALIA GROSIAK i ARIEL RAMIREZ.


Więcej na:

http://ckagora.pl/KONCERT_-_JO%C3%83O_DE_SOUSA_&_FADO_POLACO_1_n404

 

Bilety:
8 zł dostępne w CK AGORA przed koncertem

 

Informacja:
marta.klonowska@ckagora.pl
tel. 071 325 14 83 wew.106 

24 lutego 2012, 20:00 CK Agora ul. Serbska 5a Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca