Muzyka

Kraków. Recital poświecony pamięci Wiery Gran

Była niesamowitą pieśniarka, która hipnotyzowała niskim i aksamitnym głosem, ambitnym i ciekawym repertuarem. Ale żydowska śpiewaczka z warszawskiego getta Wiera Gran jest postacią niejednoznaczną.

Wiera Gran (1916-2007) dysponowała tym, czego potrzeba gwieździe - urodę, głos i instynkt muzyczny. Do roku 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o głównie o miłości. Była artystką warszawskiego getta, gdzie jako pianista towarzyszył jej Władysław Szpilman. On też skomponował dla niej słynny utwór-piosenkę, opartą na motywach walca  „C aton" Ludomira Różyckiego - „Jej pierwszy bal".  Po roku 1945

powróciła do śpiewania, ale pomówiona o kolaborację

- mimo uniewinnienia przez sąd - w roku 1950 wyjechała na stałe z kraju. Ostatecznie osiadła we Francji gdzie dużo koncertowała, występując w paryskich teatrach muzycznych obok takich sław jak Charles Aznavour, Jacques Brel czy Yma Sumac. Kontaktów z Polską nigdy nie zerwała. W roku 1965 przyjechała do kraju, by m.in . nagrać płytę dla „Polskich Nagrań".. Charyzmatyczną osobowość Wiery Gran nie bez powodu zestawia się z artystkami tej rangi i klasy, co Ewa Demarczyk.

 

Koncert z udziałem Marleny Marii Wojtowicz oraz Oleksandry Zhernovej , prowadzenie Jerzy Kossowski

 

Więcej o koncercie na http://www.facebook.com/events/406644616030404/
 


przysłano: 23 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca