Muzyka

Festiwal Muzyki Improwizowanej FRIV 2012

Między 25 a 28 października Pawilon Nowa Gazownia stanie się areną muzycznego starcia poznańskiej i paryskiej sceny muzycznej, kiedy ruszy 3. FRIV Festival - międzypaństwowe wydarzenie muzyki improwizowanej.

 

Po wizytach muzyków z Berlina i Budapesztu przyszedł czas na zaproszenie do Poznania artystów znad Sekwany. Paryż to z jednej strony ogromne dziedzictwo kulturowe, z drugiej strony nowe trendy, często przywiezione przez imigrantów. To idealne warunki do rozwoju muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. – tłumaczą swój wybór organizatorzy festiwalu, poznańscy improwizatorzy Patryk Lichota i Piotr Tkacz.

Zanim będzie można usłyszeć pierwsze brzmienia, losowanie wyłoni koncertowe zestawienia. Będziemy świadkami uformowania się międzynarodowych duetów, triów i kwartetów. Artyści, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się na scenie, staną przed zadaniem muzycznej komunikacji z wylosowanymi partnerami oraz z publicznością.

Przy wyborze ośmiu improwizatorów z Paryża organizatorzy kierowali się pragnieniem stworzenia warunków do niecodziennych wspólnych wariacji muzycznych. Usłyszeć będzie można dwóch twórców nietypowych instrumentów.Olivier Toulemonde improwizuje, używając zestawu sprężyn i przedmiotów. Pascal Battus wydobywa dźwięki z położonej na płasko gitary, którą otacza elektroniką, mikrofonami kontaktowymi i zgromadzonymi przedmiotami. Gratką mają być koncerty pionierów i ważnych postaci libańskiej sceny muzyki improwizowanej, występujących na co dzień we Francji: trębacza Mazena Kerbaja i gitarzysty Sharifa Sehnaoui.

Francuzów czeka zadanie współdzielenia sceny z ośmioma poznańskimi muzykami. Witold Oleszak skorzysta z fortepianu, fortepianu preparowanego, instrumentów własnej konstrukcji, także tych zepsutych oraz krawędzi ruiny. Skrzypaczka Anna Zielińska pokaże, jak w muzyce eksperymentalnej wykorzystać klasyczny instrument. Udział Łukasza Szalankiewicza (alias Zenial) jest gwarancją, że nie zabraknie elektroniki na najwyższym poziomie.

 

Będzie również możliwość uczestniczenia w warsztatach muzycznych, podczas których zaproszeni muzycy pokażą uczestnikom możliwości nowoczesnej improwizacji od strony technicznej - obsługa instrumentów elektronicznych oraz oprogramowania muzycznego, prezentacja technik gry na instrumentach, a także strategie kompozycji czasu rzeczywistego.

 

Festiwal uzupełni część edukacyjna, na którą składać się będą projekcje filmów wprowadzających w zagadnienie współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. film „Touch the Sound: A Sound Journey with Evelyn Glennie” – o głuchoniemej perkusistce.

 

Program festiwalu: frivpoznan.pl

 

Koncerty, warsztaty, dyskusje - Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.
Projekcje filmów - Kluboksięgarnia Głośna, ul Św Marcin 30/8-9.
Klub festiwalowy - Strefa Kultywator, ul. Zielona 8.

Organizatorzy: Patryk Lichota i Piotr Tkacz, przy wsparciu Art Fraction Foundation.

Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

Wstęp wolny.

 

Źródło: materiały prasowe Organizatora

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca