Muzyka

Enej w Eterze

Tysiące sprzedanych płyt, pierwsze miejsca na listach największych rozgłośni radiowych, a przede wszystkim - dziesiątki tysięcy fanów. Energetyczna mieszanka rocka, folku, ska i ukraińskiego grania w przypadku tego zespołu okazała się receptą na wielki muzyczny sukces. 15 listopada Enej ponownie odwiedzi Wrocław. Kapela zagra w Klubie Eter. 

 

2002 rok, Olsztyn. Dwaj bracia, Piotr i Paweł Sołoducha, wspólnie z Łukaszem Kojrysem tworzą grupę Enej. Tak zaczyna się przygoda z muzyką, która, co pokazały kolejne lata, przeistoczy się w prawdziwy muzyczny sukces. Początki, jak w przypadku wielu kapel, to okres poszukiwań muzycznych, ale i wielu zmian personalnych. W 2005 roku Enej już na dobre łapie wiatr w żagle i zaledwie rok później pojawia się w Węgorzewie na festiwalu Union of Rock (obecnie Seven Festival), gdzie otrzymuje nagrodę dziennikarzy. Kolejny rok to następne duże wyróżnienie – zespół zostaje poproszony o nagranie hymnu jednej z największych imprez studenckich w naszym kraju - olsztyńskich juwenaliów, czyli Kortowiady. 

 

W październiku 2008 roku pojawia się pierwszy singiel, „Ulice”, a niedługo potem debiutancki album grupy pod tym samym tytułem. W 2010 roku zespół postanawia wystartować w Eliminacjach do Przystanku Woodstock, organizowanych przez Fabrykę Zespołów, Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Owsiaknet.pl. Grupa przechodzi kolejne etapy eliminacji i jako jeden z laureatów pojawia się na dużej scenie XVI Przystanku Woodstock. Publiczność ocenia ten koncert na tyle dobrze, że członkowie zespołu otrzymują festiwalową nagrodę, Złotego Bączka. W 2011 roku Enej ponownie gra na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, a materiał zarejestrowany podczas tego występu trafia na płytę DVD, wydaną przez Złotego Melona. Zanim jednak na sklepowych półkach pojawi się wydawnictwo koncertowe, w listopadzie 2010 roku premierę ma drugi krążek zespołu, „Folkorabel”. Prawie rok później płyta ma już status Złotej.

 

Rok 2011 jest dla grupy przełomowy, przede wszystkim ze względu na udział w programie „Must Be The Music - Tylko Muzyka” Telewizji Polsat. Enej deklasując tysiące konkurentów, zyskuje uznanie jurorów i publiczności, a w końcu zostaje zwycięzcą pierwszej edycji programu. W krótkim czasie o istnieniu kapeli dowiaduje się cały kraj, a zaproszenia na kolejne festiwale (choćby Top Trendy i Heineken Open'er Festival) pozwalają zdobyć jeszcze więcej fanów.

W listopadzie 2012 roku następuje premiera trzeciej płyty zespołu, „Folkhorod”. Utwory z niej pochodzące nie tylko królują na listach przebojów, ale są też źródłem kolejnych nagród i wyróżnień. „Skrzydlate ręce” okazują się Przebojem 2012 roku w plebiscycie Radia ZET, Przebojem Lata 2012 w plebiscycie RMF FM, Piosenką Roku Eska Music Awards... Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2012 za ten utwór muzycy otrzymują także SuperPremierę, czyli nagrodę im. Karola Musioła, a w tym roku nominowani zostali do SuperJedynek w kategoriach SuperPrzebój i SuperZespół.  

 

Enej pełnię swoich możliwości, a przede wszystkim fantastyczną energię, pokazuje na żywo, podczas koncertów. 15 listopada w Klubie Eter będziecie mieli okazję przekonać się, że sukces w przypadku tej grupy jest w pełni zasłużony. Do zobaczenia!

 

Koncert ENEJ 
15.11.13 godz.20.00
Klub Eter. Kazimierza Wielkiego 19 - Wrocław

Bilety: 32 zł -  przedsprzedaż,  38 zł – w dniu koncertu
Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl.

15 listopada 2013, 20:00 Klub Eter, Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca