Muzyka

Premiera muzycznej kooperacji ADMI i Małych Instrumentów, Elektro Moskva i Yann Marussich

 

Przed nami ostatni weekend AVANT ART FESTIVAL „Rosja”, a jeszcze dziś, 10 października, w Imparcie usłyszmy premierę Adultgarten - muzycznej kooperacji rosyjskiego ADMI i Małych Instrumentów z Polski. Wystąpi też duet Elektro Moskva, który na festiwalu prezentuje film pod tym samym tytułem. Z kolei w CAFEthea odbędzie się spotkanie z Yannem Marussichem – wyjątkową postacią w świecie współczesnej sztuki performatywnej. Peformance „Glassed” będzie można zobaczyć w piątek, 11 października. Towarzyszyć mu będzie muzyka na żywo w wykonaniu Arturo Corralesa.

 

Adultgarten to pierwsze spotkanie dwóch zespołów: ADMI z Rosji i Małe Instrumenty z Polski. ADMI bazują głównie na elektronicznych brzmieniach współczesnych gadżetów elektronicznych, Małe Instrumenty koncentrują się na dźwięku akustycznym nietypowych instrumentów i konstrukcjach własnych. Te wektory determinują niejako kierunki rozwoju muzyki, które stworzą ciekawą symbiozę: doświadczeń elektronicznej improwizowanej toy-muzyki z wielobarwnymi kompozycjami. Projekt ten stanowi początek współpracy, której kontynuacja planowana jest na rok 2015 w ramach Roku Polskiego w Rosji.

 

Koncert Elektro Moskvy stanowić będzie uzupełnienie filmu pod tym samym tytułem. Elena Tikhonova (VJ) i Dominik Spritzendorfer (DJ) – reżyserzy „Elektro Moskva” zabiorą widzów w podróż dźwiękową, prezentując poszczególne sfery rosyjskiej muzyki elektronicznej, od kosmicznych, wpadających w ucho rytmów lat 60-tych, poprzez dźwięki sowieckiej Nowej Fali, do mocno zróżnicowanej muzyki współczesnej. Dźwięki syntezatorów „wyprodukowanych w ZSRR” odkryją przed słuchaczami mariaż niespodziewanych, rozrywkowych melodii zza żelaznej kurtyny. Członkowie Elektro Moskva, Elena i Dominik, przedstawią swoją selekcję muzyczną zobrazowaną miksami najciekawszych dźwięków z sowieckich archiwów.

 

Przed koncertami w Imparcie warto wybrać się do CAFEthea na spotkanie z jednym z najbardziej nietuzinkowych postaci w świecie sztuki performatywnej. Yann Marussich jest twórcą ponad trzydziestu performance’ów, dyrektorem programowym specjalizującym się w tańcu współczesnym w Théâtre de l’Usine w Genewie i założycielem ADC Studio Genewa. W 2008 roku został laureatem prestiżowej nagrody Ars Electronica w kategorii sztuk hybrydowych. W swoich performance’ach wciela się w postać fakira, którego ciało i umysł są przeciwstawione przeróżnym ekstremalnym, wypełnionych przemocą i skrajnościami sytuacjom. Czasami jego głowa zamknięta jest w pojemniku z rozbitym szkłem, czasem na jego szyi zawieszona jest zaciśnięta sznurowa pętla, innym razem jego ciało wydane zostaje na pastwę żywych mrówek czy węży. We Wrocławiu zaprezentuje performance zatytułowany „Glassed”. Autorem i wykonawcą na żywo ścieżki dźwiękowej towarzyszącej Glassed będzie Arturo Corrales – pochodzący z Salwadoru kompozytor, dyrygent, instrumentalista i wykładowca akademicki.

 

Przez cały czas trwania festiwalu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu trwają wydarzenia towarzyszące wystawie „Gestykulacja”, w Krzywym Kominie warsztaty komiksowe pod szyldem Ukryty gaWROn, a w Kinie Nowe Horyzonty wyświetlane są najlepsze filmy o muzyce i sztuce. Przed nami m.in. film „Jutro” oraz „Ziggy Stardust and the Spiders From Mars”.

 

Bilety do kupienia przez ticketpro.pl oraz biletin.pl, a także w miejscach wydarzeń. Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca