Muzyka

Złota Karrota w Rotundzie. Sprawdź zapowiadane koncerty!

Złota Karrota
To już druga edycja imprez pod szyldem "Złota Karrota" w krakowskiej Rotundzie. W zeszłym roku tematem przewodnim imprez były niecodzienne spotkania muzyczne artystów związanych z Karrot Kommando. W tym roku "Złota Karrota" obfitować będzie w koncerty premierowe, promujące nowe wydawnictwa artystów. I tak w ramach cyklu odbędzie się oficjalna premiera długo oczekiwanej płyty Świetlików "Sromota", trzeciego albumu Pablopavo i Ludziki "Polor", wspólnej płyty Paprika Korps oraz kolektywu R.U.T.A. "400 lat" i debiutu wydawniczego Earl Jacoba "Warto rozrabiać". Poza tym na fanów reggae czekają koncerty Vavamuffin, wraz z odmienionym składem Ragany (na wokalu Ania oraz Iza znane z pierwszego składu Żywiołaka). spotkanie na szczycie Ras Luta vs Junior Stress wraz ze swoimi zespołami oraz powrót po latach do Polski niemieckiej grupy Yellow Umbrella.


Daty występów:
 25.10 Vavamuffin + Ragana
Trasa promocyjna najnowsej plyty Vavamuffin "Solresol"
Ragana w nowym skladzie z Izą oraz Anuchą - pierwszymi wokalistkami Żywiołaka


 26.10 Świetliki
Oficjalna premiera długo oczekiwanej, nowej płyty "Sromota"


 10.11 Yellow Umbrella + Earl Jacob
Powrót to Polski gwiazd rocksteady/reggae/ska z Niemiec
Premiera płyty "Warto rozrabiać" Earl Jacoba


 30.11 Pablopavo i Ludziki + Balkan Sevdah
Oficjalna premiera nowej płyty Pablopavo i Ludziki "Polor"


 06.12 Ras Luta & Riddim HQ + Junior Stress & Sun El Band
Pojedynek tytanów młodej fali polskiego reggae.


 14.12 R.U.T.A. i Paprika Korps
Oficjalna premiera wspólnej płyty obu zespołów "400 lat"


Wiecej informacji oraz www.karrot.pl, www.rotunda.pl


Złota Karrota- Vavamuffin + Ragan| support SMKKPM Ultra
data wydarzenia: piątek, Październik 25, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 25 zł. ulgowy/ 30 zł - normalny. W dniu koncertu 30 zł.- ulgowy/35 zł.-normalny


wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/606491779391767/?fref=ts


Vavamuffin powstało w lutym 2003-go roku w Warszawie. Dokładnie rzecz biorąc na warszawskich Siekierkach, łącząc w sobie zieleń otaczającą niedalekie jeziorko czerniakowskie i dym z kominów E.C. Siekierki. Vavamuffin to połączenie dwu słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "Vava" czyli po prostu Warszawa. W skład zespołu weszli zarówno debiutanci jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae. Obecny skład przedstawia się następująco (w nawiasach formacje w których występuje tudzież występował dany delikwent):


 Gorg (Transmisja) - odpowiedzialny za niskie dźwięki mikrofonowe[voc]


 Reggaenerator (O.K. System, Zjednoczenie sound system) - odpowiedzialny za piękne dźwięki mikrofonowe[voc]


 Pablopavo (Magara, Sedativa, Zjednoczenie sound system, Ba-Lan sound system) - zajmuje się wydawaniem awanturnych dżwięków mikrofonowych [voc]


 Rafi Kazan (stvorki, el dupa, poker face) - gitary jak ta lala. [git]


 Patison (Marika & Spokoarmia) - Klawisze


 Emilli Jones (James Ashen) - niskie częstotliwości, fundamenta pulsu [bas]


 Jahcob Junior (Magara, James Ashen) - stukoty, rytmizacje , produkcja (drums, perc.)


 Dubbist - drapanie, odgłosy (scratch, sampler)


 Barton - pan od dźwięku, żeby słychać było ładnie (dub master)


Vavamuffin ma na swoim koncie kilkaset koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). I to właśnie koncerty są żywiołem tego zespołu i kto raz go zobaczy, będzie chciał znów... i znów... i znów :)


Od roku 2004-go zespół związany jest z wytwórnią i agencją koncertową Karrot Kommando.

Najprężniej działającą niezależną wytwórnią reggae i okolic. I to pod jej skrzydłami wydaje płyty:
 Vabang! (2005) Cd, Lp - debiut. Płyta roku wg magazynu Free Colours jedynego naonczas magazynu reggae w Polsce


 Dubang! (2006) Cd, Lp - płyta z remixami utworów z 1ej płyty, wśród remixerów Zion Train, Nucleus Roots, Jah Free, dj FeelX, Activator Mario Dziurex...


 Hooligan Rootz (2007) Cd - singiel promujący nadchodzącą płytę


 Sekta (2006) 7'' - singiel winylowy tzw siódemka podstawowy nośnik jamajskiej muzyki


 Inadibusu (2007) - drugi studyjny album zespołu


 Radio Vavamuffin (2008) - singiel promujący nadchodzący album


 Mo' better rootz (2010) - trzeci studyjny album zespolu


 Solresol (2013) - czwarty studyjny album zespołu


Reasumując Vavamuffin to tramwaj łączący Grochów i Saską Kępę z Montego Bay i Kingston. Bilety kasuje bas a podczas podróży zawsze jest święto państwowe, kto nie wsiada ten ma wąsy.


Ragan
Siłą sprawczą projektu Ragana była misja urzeczywistnienia wspólnej wizji reggae-dub jako brzmienia skąpego, surowego, naturalnego i skoncentrowanego na przestrzeniach między dźwiękami. Muzyka nie wyprzedzająca ani nie powracająca do swojej epoki, jedynie odchodząca dwa kroki w bok na mniej ruchliwy i wydeptany grunt. Tutaj siermiężna i banalna w swojej konstrukcji podstawa harmonizuje się z melodyjną linią kobiecego wokalu w spontanicznych aranżacjach. Według tej formuły powstały już dwa albumy wysoko ocenione przez krytykę i fanów gatunku - "A Long Delay Ago" oraz debiutancki "So Many Reverbs To Cross", który doczekał się światowej edycji nakładem brytyjskiej wytwórni Universall Egg. W ten sposób rozumienie muzyki reggae-dub z południowej Polski trafiło na półki sklepowe na wszystkich kontynentach, doczekało się recenzji w fachowej prasie w Japonii, zespół udzielał wywiadów dla redakcji muzycznych w USA, a teledysk do utworu "A-a-a-a" znalazł się w rotacji MTV Brasil.


Nazwa Ragana w językach bałtyckich oznacza wiedźmę - w swoim pierwotnym znaczeniu kobietę posiadającą wiedzę, pożyteczną i szanowaną przez społeczeństwo badaczkę tajemnic ziołolecznictwa, medycyny i przyrody.


Zespół SMKKPM Ultra definiuje siebie jako "banda rozwrzeszczanych łobuzów" oraz "maszynkę do robienia dobrej zabawy". Nie boją się żadnych gatunków , a ich celem jest "totalna miażdzyca". Zespół powstał tuż przed Nowym Rokiem 2013 i jest grupą prawdziwie różnych środowisk artystycznych, które ujścia swoim emocjom dają na scenie. Ich teksty dotykają tematów najważniejszych, takich jak: miłość, apokalipsa, zwierzęta czy prehistoryczne gady. Pochodzą z samego serca "żartcore'u", jednak nie trzymają się żadnej z etykiet i grając muzykę spektakularną, wprowadzają nową jakość celebrowania imprez masowych.


Świetliki - oficjalna premiera nowej płyty "Sromota"
data wydarzenia: sobota, Październik 26, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 30 zł. - ulgowy/35 zł. - normalny/ VIP - 70 zł (numerowane miejsce na balkonie z powitalnym prezentem na barze)


wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/438469372932707/


Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in.Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1993 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. Cacy Cacy Fleischmaschine - nominowaną do nagrody Fryderyka'96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta - Perły przed wieprze - ukazała się w czerwcu 1999 roku, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. Złe Misie, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka. W roku 2005 zespół wydał kolejną plytę Las Putas Melancólitas, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego albumu pt. Filandia,wykonywany w społnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę. Przez 15 lat swgo istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, w tym roku jego ostatni tomik poetycki Muzyka Środka znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike.


Złota Karrota- Yellow Umbrella + Earl Jacob
data wydarzenia: niedziela, Listopad 10, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 25 zł. ulgowy/ 30 zł - normalny. W dniu koncertu 30 zł.- ulgowy/35 zł.-normalny

 

wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/158977024299480/


Yellow Umbrella już od niespełna 20 lat utrzymuje się w czołówce najlepiej brzmiących zespołów reggae-ska w swoim kraju. Siedmioosobowa orkiestra prowadzona przez znanego dziennikarza i dokumentalistę Jensa Strohschniedera łączy w swojej twórczości bardzo odległe sobie rytmy świata. W dynamicznych i imprezowych kompozycjach reggae-ska
Strohschnieder daje upust fascynacji melodiami narodów i kultur Europy Środkowo-Wschodniej. "(...)W jednej chwili grają jak rdzenni Jamajczycy, w kolejnej jak rodowici Cyganie. Nie wierzę, że oni są z Niemiec" - pisał Victor Rice w 2005-ym roku. W swoich tekstach często zwracają uwagę na aktualne tematy społeczne. Opisują frapujące problemy współczesnego świata i głoszą potrzebę zjednoczenia się ludzi ponad podziałami. Podczas swoich wielu podróży i tras koncertowych współpracują z muzykami z odwiedzanych stron. W Polsce pojawili się na płytach np. Paprika Korps i Vavamuffin, a wokaliści tych formacji uczestniczyli w ich projekcie Same Same but Different. Nie raz też mogliśmy ich usłyszeć na Przystanku Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, w Płocku, czy w Bielawie.


Earl Jacob to tak naprawdę Jakub Sadowski. Jakub Sadowski, którego będziemy dalej nazywać po prostu Kubą, urodził się w Płocku, w roku 1985. Jak na debiutanta Kuba nie jest zatem najmłodszym artystą, ale to nawet lepiej. W tym wieku Chrystus dopiero zbierał ekipę. O Kubie trudno też mówić "debiutant". Pamiętajmy bowiem, że od kilku lat pojawia się on w różnych miejscach, w zróżnicowanym (ale zawsze Dobrym i Pięknym) towarzystwie. Earl Jacob od 2005 roku współtworzy Tisztelet Sound. Od 2009 roku jest członkiem formacji Pablopavo i Ludziki. Od 2010 do 2013 śpiewał w zespole The Bartenders. W międzyczasie miał również niekłamaną przyjemność śmigać w superskładzie Soul Operators. To wszystko czyni Earl Jacoba doświadczonym graczem na polskiej scenie muzycznej. Graczem, który wreszcie postanowił to doświadczenie przekuć w debiut solowy. Płyta "Warto rozrabiać" to efekt ponad dwuletniej pracy duetu Mothashipp - Earl Jacob. Kiedy panowie spotkali się na pogadankę, bardzo szybko okazało się, że mówią w tym samym języku - po polsku. Olek występując z pozycji Geniusza w sprawny sposób poukładał i skanalizował pomysły Kuby i po kilku tygodniach gotowi byli, żeby wejść do Western Jive i zacząć pracę. Setki godzin w studio dały album, którego stylistykę można określić mianem "vintage na sterydach". Z pomocą fantastycznych muzyków sesyjnych (w tym rozbudowanej sekcji dętej i smyczków!) udało się osiągnąć efekt w postaci płomiennego romansu klasycznych brzmień rocksteady, ska i roots z nowoczesnymi rozwiązaniami studyjnymi.


W międzyczasie Kuba wziął zeszyt i zaczął pisać. Pisał o - cytując Klasyka - Babach i Sprawach, o kombinacji tych tematów, o Warszawie, o tańczeniu, ślizganiu się i braku odpowiedzialności, o tym że fajnie jest być tym kim się jest. I że lekko każdy nie ma. Wyszło kilkanaście piosenek i nie pomylisz ich z piosenkami nie jego.


Pablopavo i Ludziki + Balkan Sevdah - oficjalna premiera nowej płyty Pablopavo i Ludziki "Polor"
data wydarzenia: sobota, Listopad 30, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 25 zł. ulgowy/ 30 zł - normalny. W dniu koncertu 30 zł.- ulgowy/35 zł.-normalny


wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/227552224064442/


Pablopavo urodził się w marcu siedemdziesiątego ósmego roku. Nie przejawiał żadnych talentów muzycznych aż do roku dziewięćdziesiątego trzeciego, kiedy to z kolegami ze szkoły założył pierwszy zespół prawdopodobnie w celu zwiększenia swoich szans u dziewcząt. Około roku dziewięćdziesiątego ósmego Pablopavo został nieformalnym członkiem nieformalnej grupy muzyczno-eksperymentalno-zabawowej Antikonsjum. Pozostał nim do dziś. Na początku tysiąclecia powstaje zespół Saduba, gdzie jest wokalistą i gitarzystą, a chwilę później Zjednoczenie sound system. Zjednoczenie od dziesięciu niemal lat propaguje muzykę jamajską w wydaniu soundsystemowym (selektor + wokaliści) w Warszawie, Polsce i tu i ówdzie dalej. W roku 2001 powstaje zespół Magara, w którym Pablopavo pełni funkcję gitarzysty i wokalisty. W 2003 powstaje Vavamuffin. Zespół zdobywa niejaki rozgłos i nagrywa 3 płyty (Vabang!, Dubang!, Inadibusu). Vavamuffin dało do dziś około 400 koncertów w Radomiu, Londynie, Mochnaczce Górnej, Addis Abebie, Berlinie, Płocku, Zakopanem, Helsinkach i innych eleganckich miastach. W roku 2009 ukazuje się pierwsza "solowa" płyta nagrana pod szyldem: Pablopavo i Ludziki. Podoba się fajnym chłopakom i inteligentnym dziewczynom. Album "Telehon" poprzedza wydanie singla o tym samym tytule. W 2011 roku ukazuje się drugi album Pablopavo i Ludziki - "10 piosenek". Płyta zawiera... dwanaście utworów, dla których ramy gatunkowe nie stanowią żadnej przeszkody. Lider i pozostali muzycy swobodnie przepływają od hip-hopu, przez dubstep, funk, psychodelicznego rocka, by raz po razie zakotwiczyć w regionach muzycznych, które jeszcze nie dostały swojej nazwy. Już teraz Pablopavo zapowiada wydanie kolejnego albumu - prace nad trzecim krążkiem, który ukaże się w pierwszej połowie 2013 roku, trwają. Aktualnie po sieci krąży singiel promujący nachodzące wydawnictwo. Utwór "Koty" postanowiliśmy wam zaprezentować nietypowo - bo jako związaną z piosenką grę typu arcade (http://www.karrot.pl/koty). Piosenka znalazła się na świeżutkiej kompilacji "Złota Karrota", która podsumowuje dotychczasowe 50 wydawnictw Karrot Kommando, a także zapowiada kolejne. Na tym dwupłytowym albumie znajdziecie najbardziej charakterystyczne utwory związanych z nami artystów, a także niepublikowane jeszcze nigdzie nowe utwory Świetlików, Earla Jacoba, Trupy Wertera Utrata czy właśnie Pablopavo. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej trzydziestu krążkach innych wykonawców. Pablopavo raczej Cię lubi i zaprasza na wszelkie możliwe koncerty z jego udziałem.


Złota Karrota- Ras Luta&Riddim HQ| Junior Stress& Sun El Band
data wydarzenia: piątek, Grudzień 6, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 25 zł. ulgowy/ 30 zł - normalny. W dniu koncertu 30 zł.- ulgowy/35 zł.-normalny

 

wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/692671367413082/


Ras Luta to chyba najbardziej rozpoznawalny wokalista sceny reggae w Polsce. Od 8 lat związany z Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Na początku marca 2013 ukazała się jego druga solowa płyta 'Uratuj siebie'.


Odpoczywając od eksperymentów muzycznych z których znana jest jego ekipa Eastwest Rockers, Luta zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami.


Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub - klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r'n'b. Teksty tego zadeklarowanego rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce.


Wysoki poziom produkcji nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że mimo że to druga solowa płyta Ras Luty, na swoim koncie ma on już trzy świetnie przyjęte płyty wydane z Eastwest Rockers oraz udział w jednej z największych produkcji w polskim reggae - składance 'Polski Ogień'. Poprzedni album solowy "Jeśli słyszysz" który ukazał się pod koniec 2009 roku nakładem Prosto Label, przez pewien czas utrzymując się w pierwszej 30 sprzedawanych w Polsce płyt.


Ras Luta wraz z zespołem nieustannie gra po całej Polsce, budując swoją reputacje jednego z najlepszych koncertujących zespołów na scenie reggae. Na półtora godzinny show składa się materiał z obu solowych płyt, numery z legendarnej składanki "Polski ogień" i piosenki Ras Luty z repertuaru Eastwest Rockers. Luta pozwala też rozwinąć skrzydła zespołowi, prezentując swój materiał w nowych i rozbudowanych aranżacjach. Na scenie oprócz Ras Luty jest bowiem sześciu muzyków, w tym dwie piękne chórzystki I-Grades, które współpracują też z jamajskimi gwiazdami reggae jak Anthony B czy Mykel Rose.


Junior Stress wychowany został w domu pełnym muzyki - jego rodzice i najbliższa rodzina to założyciele najstarszego polskiego reggae sound systemu Love Sen-C Music. Młody Stress po mikrofon sięgnął już w podstawówce, nagrywając z kolegami z osiedla LSM do hip hopowych podkładów z kaset ojca. Niewiele później do hip hopu dołączyło reggae i raggamuffin.Pod skrzydłami krewnych i znajomych w sound systemie nabierał wiedzy o muzyce i swobody na scenie. Po kilku latach wyjazdów z Love Sen-C Music powstał pierwszy niezależny projekt Juniora Stressa, czyli Geto Blasta. Lubeski skład młodych muzyków pod wodzą Witka i patronatem Natty B koncertuje już od 2003 roku, ale jak dotychczas jedyną ich oficjalną produkcją jest wydany przez Siła-Z-Pokoju Version Records 12" winylowy singiel który ukazał się w 2008 roku. W tym samym roku, ale parę miesięcy później, nakładem Karrot Kommando ukazała się solowa płyta Stressa nazwana, jakżeby inaczej, "L.S.M.". Równolegle powstaje Sun El Riddim Band, zespół z którym Junior zaczyna grać swój koncertowy repertuar. Muzycy koncertujący znani wcześniej m.in. z grupy Bakshish oraz chórzystki które potem pojawiły się w składzie wzmocniły i tak już mocny show Juniora Stressa.Druga, płyta "Dzięki", ukazała się w sierpniu tego roku. Nagrana wspólnie z całym składem Sun El tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat, a oryginalne teksty opowiedzą nam m.in. o przemyśle farmaceutycznym, mieszczuchach na wsi, amerykańskim śnie, najsmaczniejszych gofrach na świecie. Jest też parę protest songów i obowiązkowych piosenek o miłości, jak śpiewa sam Junior: "Wziąłem tylko co miałem przy sobie, słów kilka tych co chodzą po głowie, planów ze trzy o tym co jutro zrobię, dwie szczere chęci i jedno
przysłowie". Równoległym projektem Juniora Stressa jest Dancehall Masak - rah. Tu znany jest jako Jurek Dress i razem z 27Pablo i ich selektorem Drajwą propagują muzykę dancehall na swoich cotygodniowych imprezach w Warszawie i na wyjazdowych występach tam, gdzie znajdą się ludzie na tyle nierozsądni by ich zaprosić do siebie. Junior Stress od początku doceniany jest zarówno przez ludzi ze sceny reggae i hip hop, co pokazuje lista artystów i producentów z którymi współpracował, są to między innymi Eastwest Rockers, Marika, Grubson, usłyszeć go można też na ostatniej płycie Hemp Gru.


Złota Karrota - R.U.T.A. i Paprika Korps - oficjalna premiera wspólnej płyty "400 lat"
data wydarzenia: sobota, Grudzień 14, 2013 - 20:00 bilety: przedsprzedaż: 25 zł. ulgowy/ 30 zł - normalny. W dniu koncertu 30 zł.- ulgowy/35 zł.-normalny


Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł "Guma" Gumola (Moskwa), Robert "Robal" Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.


R.U.T.A. - Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska.

Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.


Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady - Prawda przeciw światu.


Formacja z Opola swoją muzykę określająca mianem heavy-reggae. Pierwszy tak często koncertujący zagranicą polski zespół z kręgu muzyki reggae. Wystąpili już w ponad 25'ciu europejskich krajach i w większości z nich zapraszani są regularnie na trasy koncertowe.
Oto suche daty i cierpkie fakty z historii zespołu:


1995 - powstanie zespołu. Nazwa grupy pojawiła się około roku później.


13 kwietnia 1996 - pierwszy koncert zespołu w opolskim klubie "Dworek".


1997 - zarejestrowanie w swarzędzkim studio "Czad" pierwszego niewydanego materiału zespołu.


1999 - zarejestrowanie debiutanckiego albumu "Kolejny Krok" również w swarzędzkim studio "Czad". Materiał w listopadzie 1999 r. ukazał się na kasecie nakładem wydawnictwa W Moich Oczach.


Sierpień 2000 - pierwsza trasa koncertowa Paprika Korps obejmująca 11 polskich miast, w tym festiwal w Bielawie.


Grudzień 2000 - pierwszy koncert za granica w niemieckim Goerlitz.


Marzec 2001 - zespół bierze udział w drezdeńskim festiwalu Back To The Roots


10 sierpnia 2001 - ukazanie się kolejnego albumu zespołu: "Przede Wszystkim Muzyki". Wydawcą było znowu W Moich Oczach, a utwór "Facts of Life" stał się powerplay'em w prężnie działającej wówczas Radiostacji.


Maj 2002 - pierwsza międzynarodowa trasa Paprika Korps składająca się z 21 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowenii i Chorwacji.


Marzec 2004 - ukazanie się trzeciego oficjalnego materiału grupy "Telewizor" nakładem już własnego wydawnictwa Karrot Kommando.


Wrzesień 2005 - Zarejestrowanie koncertu w fińskim Tampere, który z okazji 10-lecia istnienia zespołu ukazał się następną wiosną jako album "Koncert W Tampere / Konsertti Tampereella" wydany również przez Karrot Kommando


Marzec 2006 - Pierwsze koncerty poza kontynentem europejskim w rosyjskim Nowosybirsku i Tomsku.


Marzec 2007 - Ukazuje się piąty oficjalny album grupy pt. "Magnetofon".


2008 - ukazuje się singiel zespołu: "Follow Follow"


2010 - Karrot Kommando wydaje kolejny album grupy, "Metalchem"


2012 - na celebrującej wydanie przez Karrot Kommando pięćdziesiątego albumu kompilacji "Złota Karrota", ukazuje się utwór "Navigator"


Skład zespołu (niezmienny od 1999 roku):
Piotr Maślanka - instrumenty klawiszowe, wokal
Marcin Matlak - gitara, wokal
Łukasz Rusinek - gitara
Aleksander Żeliźniak - perkusja
Tomasz Krawczyk - bas
Jakub Łukaszewski - konsoleta, efekty, (wcześniej instrumenty perkusyjne)


przysłano: 21 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca