Muzyka

TOMEK LIPIŃSKI & TILT w Klubie Progresja

Kawał historii polskiej muzyki TOMEK LIPIŃSKI & TILT pojawi się 22 listopada a scenie warszawskiej Progresji.

 

Tomek Lipiński swoją muzyczną karierę rozpoczął pod koniec lat 70. Wtedy w Warszawie założył zespół TILT. Zespół, który kilka razy zawieszał działalność i odradzał się, często zmieniając skład. Przerwy w funkcjonowaniu Tiltu często skutkowały pojawianiem się innych ważnych grup. W 1981 roku powstała legendarna Brygada Kryzys, którą Lipiński założył z Robertem Brylewskim.  W 1986 roku, również w czasie przerwy w działalności Tiltu, Lipiński wraz z Marcinem Ciempielem (wówczas Oddział Zamknięty) i Jarosławem Szlagowskim (wówczas Lady Pank) założyli efemeryczną grupę Fotoness. Grupa istniała zaledwie dwa lata, ale pozostawiła po sobie album „When I Die”, który zapisał się w historii polskiego rocka (28 września 2013 roku ukazała się reedycja tej płyty na CD). Lipiński zajmował się również twórczością solową. W 1994 roku wydał swoją, jedyną jak dotąd, solową płytę „Nie pytaj mnie”, która okazała się sporym sukcesem. Artysta skomponował również  muzykę do kilku filmów Władysława Pasikowskiego (Psy 2, Słodko-Gorzki, Reich).

 

W muzycznym dorobku Tomka Lipińskiego TILT jest zespołem, który ma najbogatszą historię i dyskografię. Grupa wydała w sumie 4 albumy, koncertowy album na DVD (Najmniejszy Koncert Świata) oraz kilka singli winylowych. Do największych przebojów Tiltu należą piosenki: „Mówię Ci, że”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, czy „Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia”. Miłość to częsty temat piosenek Tomka Lipińskiego, który jak mało kto potrafił za pomocą prostych słów przenieść miłosną piosenkę do rangi poezji.

 

TILT ma swoim repertuarze również wiele mocniejszych utworów, które należą do klasyki polskiej muzyki post punkowej. Najbardziej znane to: „O jaki dziwny, dziwny, dziwny”, „Blokada czad”, „Każdy się boi swojej paranoi”.

 

Obecnie zespół funkcjonuje pod nazwą Tomek Lipiński & Tilt a obok lidera grupę tworzą Karol Ludew (perkusja) i Piotr Leniewicz (bas), czyli  sekcja rytmiczna zespołu Semantik Punk, jednego z najciekawszych zjawisk w polskiej muzyce gitarowej ostatnich lat, co potwierdzają liczne recenzje w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Zespół w zeszłym roku nagrał swój album w Los Angeles w studio Rossa Robinsona, legendarnego producenta płyt takich zespołów jak: Sepultura, Korn, Slipknot, czy The Cure. 

 

Skład grupy Tomek Lipiński & Tilt uzupełnia grający na instrumentach klawiszowych Wojciech Konikiewicz, wybitny polski muzyk jazzowy, który w swoim dorobku ma udział w powstaniu kilkudziesięciu płyt o ogromnej rozpiętości gatunkowej, od jazzu, przez muzykę poważną, teatralną, filmową przez ambient, elektronikę po reggae, rock i hip-hop.  

 

Współpracował i nagrywał z całą plejadą wybitnych twórców, m.in. Lech Janerka, Grzegorz Ciechowski, Robert Brylewski, T. Love, Asian Dub Fundation, Ian Paice (Deep Purple) i wiele innych. Grał również na pamiętnej pierwszej płycie Tiltu (1987), z której pochodzą nieśmiertelne przeboje grupy: „Mówię Ci, że”, „Rzeka miłości…”.

 

Z zespołem współpracuje również znakomity i niezwykle charyzmatyczny saksofonista Aleksander Korecki (Elektryczne Gitary, Soyka Kolektyw), który pojawia się jako gość na wielu koncertach grupy.
 

Jesienią 2013 Tomek Lipiński & Tilt wyruszą w drugą część klubowej trasy koncertowej, która rozpoczęła się zimą 2013. Zespół odwiedzi m.in. Gdańsk, Warszawę, Elbląg, Żnin, Wrocław i Toruń.

 

Na koncertach usłyszymy obszerną przekrojową opowieść ze wszystkich okresów działalności Tiltu. Nie zabraknie też utworów z pozostałych wcieleń Tomka Lipińskiego, zarówno z jego twórczości solowej, jak i z repertuaru Brygady Kryzys a może i Fotonessu.

 

Muzycy pracują obecnie nad nowym materiałem, który ukaże się w pierwszym kwartale 2014 roku. Nie wykluczone zatem, że w programie jesiennych koncertów pojawią się również nowości.

 

Bilety w kasie Klubu Progresja i sieci eventim

Więcej szczegółów na www.progresja.com

 

22 listopada 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca