Literatura

Czereśniada w bizzaro

Uwaga! W maju rządzą Wywrotą czereśnie i po majowemu urządzają dla Wywrotowców KONKURS LITERACKI.

 

Z okazji głośnego już debiutu

jednego z bywalców naszego portalu – Karola Ketzera,

Redakcja Wywroty ogłasza konkurs

na prozę poetycką stylizowaną na bizzaro.

 

Czym jest bizzaro?

 

Bizzaro fiction, bo tak brzmi pełna nazwa tego gatunku, to proza, która powstała w późnych latach 90. i wydawana była przez niszową oficynę Eraserhead Orfice. Gatunek ten obejmuje absurdalne opowiadania z pogranicza horroru, fantasty i groteski, w zasadzie wszystko jest w nich możliwe: pies pali fajkę, ekspedientkę z monopolowego gonią opróżnione przez nią butelki, a lodówce odbija się po włożeniu każdego produktu. Bizzaro bywa straszne, obrzydliwe, zabawne, lecz nie mniej błyskotliwe.

 

Aby nieco przybliżyć Wam, jak bizzaro może przejawiać się w literaturze, poniżej przedstawiamy przykłady z książki Karola Ketzera, Czereśnie prosto z drzewa:

 

Niepotrzebnie kupowała tę whiskey. Naprawdę nie było takiej potrzeby, ale kanciasta litrowa butelka uśmiechała się do niej przez całe pół godziny, jakie spędziła w kolejce do kasy (klientów nie było dużo, jednak emeryci bywają bardzo wybredni, zwłaszcza kupując ciastka lub cukierki, często też dochodzą do wniosku, że najrozsądniej będzie kupić po kilka sztuk z każdego rodzaju. Sytuacja występuje szczególnie często upalnym latem, w ciasnych osiedlowych marketach bez klimatyzacji). Kanciasta butelka wypełniona, ciemnobursztynowym płynem, na dodatek przeceniona, śpiewała cicho ponad głowami czekających, w myślach których kłębiły się obłoki przekleństw. „Dorotko, doroootko” – nuciła kojąco butelka, a Dorota Drim postanowiła posłuchać, ponieważ, bądź co bądź, niecodziennie spotyka się śpiewające butelki whiskey, na dodatek w przecenie.

[Tylne drzwi]

 

Krystian eksperymentuje z nadzieją. Wiesza się nadziei na szyję. Obraża się na nią. Kłóci się z nadzieją. Kiedy indziej robi nadziei herbatę i kanapki. Daje witaminę C, kiedy nadzieja wydaje się chora. Często włóczy się bez celu z nadzieją. Kiedy indziej zostawia ją w domu i wychodzi, zastanawiając się, czy na niego czeka. Krystian zaczyna nieśmiało wierzyć, że jego los w końcu się odmieni.

[Kamienie]

 

Nad ranem woda porywa ich dom. Mieszkalna łódź podwodna podąża w nieznanym kierunku, chociaż już po chwili staje się oczywiste, że płyną w stronę morza.

[Do dnia]

 

 

Więcej informacji na temat bizzaro fiction znajdziecie na: http://www.wysokieobcasy.pl

 

 

 

 

 

RegulaminI Organizatorem Konkursu Czereśniada w bizzaro jest Redakcja Portalu Wywrota.pl.

 

II Konkurs skierowany jest do wszystkich osób posiadających konto na Portalu Wywrota.pl.


III Jurorami konkursu jest autor książki – Karol Ketzer – oraz członkowie Redakcji ­– Paulina Wielbicka i Justyna Barańska.

 

IV Zasady:

 

– rodzaj tekstu: proza poetycka stylizowana na bizzaro

– objętość: 3000 – 5000 znaków (w tym spacje i znaki interpunkcyjne), Times New Roman, rozmiar 12.

– teksty konkursowe nie mogą być wcześniej publikowane na papierze, w Internecie ani brać udziału w innych konkursach

– każdy użytkownik może przysłać tylko jedną pracę

 

 

Gdzie i jak przesłać

Teksty opatrzone godłem (pseudonimiem, nie podpisujemy się w tym pliku imieniem i nazwiskiem) słownym należy nadsyłać drogą elektroniczną w plikach doc – załącznik o nazwie: teksty_godło (np. teksty_maksymilian.doc) na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: KETZER.

W drugim załączniku powinny znaleźć się dane rozkodowujące godło: załącznik – doc o nazwie: dane_godło.doc (np.dane_maksymilian.doc), a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, e-mail, WywrotoweID (nazwa użytkownika) i zgoda na publikację w celach związanych z realizacją konkursu.

 


VI Terminy:

 

1. Konkurs rozpoczynamy 20 maja 2013.
2. Prace nadsyłać można do 30 czerwca 2013, do godziny 00:00. 

3. Ogłoszenie na wyników nastąpi w lipcu.

4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przedłużenia konkursu.

VII Nagrody:

 

Najlepsza praca zostanie nagrodzona książką Karola Ketzera Czereśnie prosto z drzewa oraz zostanie opublikowana na głównej stronie Portalu Wywrota.pl. Przewidujemy również wyróżnienia, które nagrodzimy publikacją w dziale Literatura. 

 

 

 

Osoby, które chcą się wpierw zaznajomić z twórczością Karola Ketzera zapraszamy do:

 

 

 

 

 

30 czerwca 2013

Patronat medialny:
Wywrota

Redakcja

Redakcja

22 z Internetu
7546 artykułów 1720 tekstów 11 nagrań 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Spieniona
Spieniona 26 czerwca 2013, 16:37
czy zdanie "objętość: 3000 – 5000 znaków (w tym spacje i znaki interpunkcyjne)" oznacza, że jeden utwór / jedna praca ma mieć minimum 3000 znaków? Zastanówcie się może, czy wam się proza poetycka z opowiadaniem nie pomyliła?
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 27 czerwca 2013, 23:28
Wszystko się zgadza. Minimum 3000 znaków.
przysłano: 12 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca