Literatura

Mocny rezonans konkursu na słuchowisko

Do dziś na konkurs „Horyzonty Wolności. Emigracja – Perspektywy” wpłynęło już 60 scenariuszy, a prac wciąż przybywa! Konkurs na scenariusz słuchowiska o emigracji – będący wspólną inicjatywą Muzeum Emigracji w Gdyni, Teatru Polskiego Radia oraz radiowej Trójki – spotkał się z ogromnym zainteresowaniem środowiska twórczego w kraju i zagranicą. Wyboru najlepszych prac dokona Jury w składzie: Wojciech Pszoniak – wybitny aktor teatralny i filmowy, Janusz Kukuła – dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Magdalena Jethon – Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, Karolina Grabowicz-Matyjas – Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Adam Kamiński – poeta, prozaik, krytyk literacki. Obrady jury będą miały miejsce w listopadzie a wręczenie nagród odbędzie się 2 grudnia podczas uroczystości Wielki Splendor w Warszawie.

 

Nadesłane prace walczyć będą o nagrodę główną w wysokości 5000 zł oraz dwie nagrody dodatkowe w wysokości 3000 oraz 2000 zł. Wybrane przez Jury scenariusze zrealizowane zostaną w postaci słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia i wyemitowane na antenie radiowej Trójki.

 

Uczestnicy konkursu w tekstach o objętości do 30 standardowych stron, mieli za zadanie przekazać w dowolnej poetyce i konwencji fabularną opowieść dającą podstawę do realizacji 45-minutowego słuchowiska.

 

Organizatorzy nie ograniczali autorów ani tematycznie ani formalnie. Interesujące było wszystko, co ukaże różnorodność i aktualność problematyki emigracyjnej, niosąc z sobą uniwersalne przesłanie. W zamyśle inicjatorów konkursu słuchowisko – opowiadając o życiu współczesnych polskich emigrantów, ich pragnieniach i celach – pozwoli sportretować Polaków w sytuacji wolności osobistej, o jakiej zawsze tylko marzono. Prawo do decydowania, gdzie chcemy żyć, pracować, rozwijać się, założyć rodzinę jest jednym z podstawowych przejawów wolności. Szczególne przywiązanie Polaków do idei decydowania o swoim losie, również w życiu prywatnym, budziło w ich głowach marzenia, rodziło ambicje, kazało snuć śmiałe plany. Często jedynym sposobem ich realizacji było wyruszenie w drogę i poszukanie miejsca, gdzie wszystko będzie możliwe.

 

Ilość nadesłanych prac jak i liczne zapytania płynące od uczestników nie tylko z kraju, ale i Anglii, Niemiec, Norwegii a nawet Stanów Zjednoczonych i Australii, dają realne szanse na to, że scenariusze w różnorodny i poruszający sposób zobrazują emigracyjne doświadczenia będące dziś udziałem setek tysięcy młodych Polaków.

 

Więcej informacji:

Joanna Wojdyło
Rzecznik
Muzeum Emigracji w Gdyni
Al. Marszałka Piłsudskiego 18,
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca