Literatura

Festiwal im. Zygmunta Haupta – KONKURS LITERACKI 2015|06|10

Z radością informujemy, że w dniach 18-27 września 2015 w Gorlicach i pobliskim Szymbarku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Festiwalowi towarzyszy konkurs literacki adresowany do osób przed debiutem wydawniczym.

 

Festiwal stanowi wspólną inicjatywę osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Zygmunta Haupta, największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

 

Do konkursu przyjmowane są opowiadania nieprzekraczające 15 stron znormalizowanego maszynopisu. Opowiadanie należy przesłać do 15 lipca 2015 na adres: konkurs@festiwalhaupta.pl. Temat konkursu brzmi „Kontramarka”, a jego rozszerzenie – wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad i przebiegu konkursu – znajduje się w regulaminie dostępnym do pobrania pod adresem: www.bit.ly/HAUPT-festiwal-KONKURS.

 

Nadesłane prace oceni Jury w składzie: Magdalena Budzińska, Darek Foks, Jarosław Klejnocki, Zofia Król. Jury wybierze jednego Laureata/Laureatkę. Nagrodę główną stanowi 5000 zł brutto oraz publikacja opowiadania na stronie internetowej festiwalu. Nagrodą dodatkową będzie publikacja opowiadania w miesięczniku „Twórczość”.

 

Zaplanowane wydarzenie ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. Realizacji tego celu służyć będą spotkania tematyczne z udziałem badaczy twórczości patrona Festiwalu. Drugim celem wydarzenia jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Podczas Festiwalu odbędzie się więc szereg spotkań z renomowanymi autorami i autorkami z Polski i Europy, a także koncerty i wydarzenia towarzyszące.

 

Na chwilę obecną swój udział w Festiwalu potwierdzili: syn pisarza Arthur Haupt, badacze i eksperci: dr Jarosław Klejnocki, dr Zofia Król, prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas oraz autorzy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Darek Foks, Artur Daniel Liskowacki, Marian Pilot, Taras Prochaśko (Ukraina), Małgorzata Szejnert, Bohdan Zadura, Serhij Żadan (Ukraina).

 

Organizatorami Festiwalu im. Zygmunta Haupta są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Urząd Miasta w Gorlicach i Wydawnictwo Czarne. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gorlicach i Gminy Gorlice.

 

Więcej informacji o Festiwalu już wkrótce pod adresem www.festiwalhaupta.pl (strona w budowie).

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca