Literatura

Uzależnienia Dyckiego

 

Ukazała się "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Drugie, skorygowane wydanie książki nominowanej do trzech najważniejszych nagród literackich: Silesiusa, Nike i Gdyni, oraz wyróżnionej nagrodą główną w ostatniej z nich.

W 2006 roku kapituła gdyńskiej nagrody doceniła poprzednią książkę poety, "Dzieje rodzin polskich". Nagrodzona w tym roku "Piosenka..." Tkaczyszyna-Dyckiego znalazła się także na liście nominacji do Nagrody Nike oraz Silesiusa. Tak w "Gazecie Wyborczej" werdykt skomentował przewodniczący Kapituły prof. Piotr Śliwiński:

"Wielu obserwatorów spekulowało, że na nagrodę za poezję zdecydowanie nie może liczyć Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, bo raz ją już tu dostał. Ale uznaliśmy, że to właśnie on napisał najlepszą książkę poetycką w tym roku, więc ją nagrodziliśmy. Zdecydowaliśmy, że nie możemy przecież karać tak wybitnego twórcy, tylko za to, że już raz okazał się wybitny".

"Uzależnienia, o których pisze Tkaczyszyn-Dycki w najnowszym zbiorze poetyckim, nie należą jedynie do porządku egzystencjalnego. Należy je chyba rozumieć szerzej – jako warunki poezji mającej być naszym "miejscem na ziemi" (Jacek Gutorow). "Tłumaczy to, jak to się dzieje, że Tkaczyszyn, cały czas robiąc to samo i w taki sam sposób, uwodzi, niepokoi i ekscytuje" (Anna Kałuża).

"Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" jest piątym tomem Autora opublikowanym przez wydawnictwo Artura Burszty. Wcześniej ukazały się: "Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania" (2000), "Zaplecze" (2002), "Przyczynek do nauki o nieistnieniu" (2003), a w serii Dożynki "Poezja jako miejsce na ziemi. (1988-2003)" (2006).

Książki Tkaczyszyna-Dyckiego należą do najchętniej czytanych i najczęściej nagradzanych tomów poetów współczesnych. W 2006 roku autor odebrał Nagrodę Literacką Gdynia za "Dzieje rodzin polskich" (2005), a w 2007 prestiżową europejską nagrodę Huberta Burdy.

Nieznacznie różniąca się od pierwszego wydania "Piosenka" jest dostępna w Empikach oraz każdej dobrej księgarni w Polsce. Można ją zamawiać ją za pośrednictwem czterech hurtowni (Azymut, Olesiejuk, Matras i Platon) oraz sklepu internetowego biuroliterackie.pl. Zapraszamy także do księgarni Portu Literackiego przy Placu Teatralnym 5 we Wrocławiu.


Nowe wydanie nagrodzonej książki Dyckiego >>>

http://biuroliterackie.pl/sklep/szczegoly.php?cid=b10_06
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca