Alter ego Kmicica-Potockiego a sprawa polska - Karolina Sykulska "Plagiat"

"Wszelkie prawdopodobieństwo opisanych w powieści bohaterów i wydarzeń do realnie istniejących jest przypadkowe, toteż doszukiwanie się analogii stanowi wyłącznie nadinterpretację i próbę manipulowania rzeczywistością."

Zastanawialiście się kiedyś, co zrobilibyście w sytuacji, w której nie jesteście w stanie wszystkiego opanować i ogarnąć, a o waszym losie decyduje ktoś, kto... wydaje się waszą „lepszą wersją”? Jeżeli nie, to przezabawna książka Karoliny Sykulskiej Plagiat na pewno skłoni was do podobnych przemyśleń.


Andrzej Kmicic-Potocki, główny bohater książki, jest polskim parlamentarzystą, a zarazem człowiekiem bez wyrazu, własnego zdania i życiorysu; ogólnie rzecz biorąc – nieciekawą postacią na (fikcyjnej) scenie politycznej. Jego nazwisko jest tyleż medialne, co skłaniające do śmiechu. Bohater książki prześlizguje się z partii do partii, w których nie robi żadnej kariery, staje się marionetką, sługą, człowiekiem zdolnym jedynie do wykonywania powierzonych zadań. I taka rola mu pasuje, chociaż jest nieszczęśliwy z powodu wykonywanej profesji (najwyraźniej – co nie jest novum, politykę traktuje jako pracę zarobkową).


A Polska w XXI wieku potrzebuje kogoś, kto wyciągnie naród z impasu.


Wtedy właśnie do akcji wkracza alter ego Kmicica-Potockiego. Postać tajemnicza, zjawia się nagle i wprowadza zamęt do ustabilizowanego, spokojnego acz nudnego życia bohatera Plagiatu. „Nowy” Kmicic jest zdecydowany, odważny, z mocnym i wyrazistym charakterem, ergo zupełnym przeciwieństwem „Starego”. Pierwszym jego ruchem było wystąpienie w telewizyjnym programie Martyny Urbańczyk „Poranny warkot”, o czym prawdziwy bohater dowiedział się dopiero od znajomych i z telewizji. Nikt nie zorientował się, że ma do czynienia jedynie z kopią Kmicica-Potockiego, a on sam (czyli oryginalny bohater) zbiera z tego powodu dużo profitów, z których nie jest do końca zadowolony...


Kim jest? Skąd przyszedł? Do czego zmierza? Na te pytania Sykulska nie daje kompletnej odpowiedzi, czyniąc książkę bardziej tajemniczą, otwartą na wyobraźnię czytelnika. Brakowało w polskiej literaturze powieści political - fiction traktującej naszą scenę wielkiej polityki z takim humorem i dystansem. Każda strona jest szczelnie wypełniona absurdalnym i aluzyjnym humorem, skierowanym celnie w Polskę pokomunistyczną i jej parlamentarzystów. Język, którym operuje autorka, jest lekki i pomysłowy, a fabuła skonstruowana tak, aby zachęcić do dalszego czytania. Zaprezentowane sceny z powodzeniem można byłoby przenieść na taśmę filmową – z taką wprawą zostały napisane i takie odnosi się wrażenia. Dowcipy sytuacyjne, gagi i zabawny język postaci mnożą się przez całą książkę. Jest to ponad sto stron śmiechu, który zapada na długo w pamięć.


Jedynym minusem – chociaż to sprawa dyskusyjna – jest objętość książki. Trochę ponad 120 stron powoduje, że Plagiat co sprawniejszym czytelnikom zajmie jeden wieczór. Jednak czy rzuca to cień na całą opowieść? Myślę, że nie do końca – do tej książki się wraca, prędzej czy później znów odczuwa się potrzebę ponownego zagłębienia się w świat wykreowany przez Karolinę Sykulską.


Wszelkie prawdopodobieństwo opisanych w powieści bohaterów i wydarzeń do realnie istniejących jest przypadkowe, toteż doszukiwanie się analogii stanowi wyłącznie nadinterpretację i próbę manipulowania rzeczywistością.”

Brzmi jak zachęta. I niech to stanowi puentę. Sprawdźcie swoją wyobraźnię.


Karolina Sykulska „Plagiat”

Wydawnictwo Verbariusz

Wrocław 2008

ISBN: 978-83-926625-0-1

Redakcja

Redakcja

22 z Internetu
7393 artykuły 1720 tekstów 11 nagrań 61 komentarzy 66967 tekstów piosenek
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 lipca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło