Literatura

Tadeusz Różewicz i Jerzy Nowosielski - wielcy artyści o życiu i sztuce. Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

 

Przedstawiona w książce korespondencja dwóch wielkich artystów to świadectwo pięknej przyjaźni i niezwykle cenny dokument czasu.

 

Zbiór liczy 380 kartek i listów z lat 1963-2002. Ogromną większość z nich, aż 335, napisał Tadeusz Różewicz, który w jednym z listów przyznaje, iż pisanie do Nowosielskich jest chorobą, rodzajem nałogu i koniecznością pierwszej potrzeby. Duża część korespondencji ma charakter powszedni – poeta opowiada przyjaciołom o swych podróżach, zwiedzanych muzeach i spotkaniach z czytelnikami. Ale jest też w zebranych listach tematyka o wiele poważniejsza. Nowosielski odsłania przed przyjacielem kłopoty z realizacją projektów sakralnych, Różewicz z kolei nie raz dzieli się z malarzem wątpliwościami odnośnie powstających właśnie utworów poetyckich. Obaj twórcy nie boją się stawiać pytań eschatologicznych, łączy ich bowiem lęk przed złem, które w czystej postaci objawiło im się w czasie II wojny światowej.

 

Szczególnie dramatyczny wydźwięk mają tzw. listy „pasterskie”, w których Różewicz stara się nakłonić Nowosielskiego do rzucenia nałogu alkoholowego. Pisane czasem w zabawny sposób reprymendy to dowód wielkiej miłości poety do malarza, ale i bezradności wobec jego uzależnienia.

 

Ostatni zachowany list Nowosielskiego pochodzi z czerwca 1998 roku. Różewicz symbolicznie podtrzymuje kontakt z malarzem – odwiedza go w domu, zwiedza wystawy, nadal pisze do niego listy, ale już ich nie wysyła.

Premiera: 29 października

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 pazdziernika 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca