Literatura

Pośmiertne wydanie książki Andrzeja Falkiewicza „Świetliste"

zapowiedzi wydawnicze

 

„Świetliste”, kolejna po "takim ściegiem:" publikacja zmarłego w lipcu ubiegłego roku Andrzeja Falkiewicza ukazała się właśnie w Biurze Literackim. To jedna z dwóch książek, nad którymi autor pracował tuż przed śmiercią. W 2009 roku ukazało się także "szare światło", zbiór rozmów Jarosława Borowca z autorem oraz Krystyną Miłobędzką, żoną Andrzeja Falkiewicza.

 

O swoim poemacie autor mówił, że to "liryczna baśń ze złoceniami". Krystyna Miłobędzka dopowiada: "zaczęła się ona dawno, dawno. Siedemdziesiąt lat wcześniej. W ostatniej (przygotowywanej do druku) książce 'Ta chwila' Falkiewicz zanotował m.in. ważne dla powstania 'Świetlistego' (a chyba także dla swojej twórczości) najwcześniejsze dziecięce zdarzenia i obrazy".

 

"Nie mogłem sobie poradzić z książką, uplątałem się w niej - i od roboty pisarskiej ratowałem się próbując działać w życiu. Doznając urazów od życia, zaczynałem pisać inną książkę. Tą następną był chyba 'Ledwie mrok'. Z gąszczu w gąszcz: z gąszczu życia w gąszcz zapisu, z którego wychodzę w życie, ponownie uplątując się w kolejny zapis. Dziś nadal piszę" - tak w rozmowie z Łukaszem Platą autor opowiadał jak tworzy.

 

Andrzej Falkiewicz był twórcą niezwykle wszechstronnym. Dał się poznać jako świetny eseista, filozof, krytyk i prozaik. Jaki pierwszy wydał książkę poświęconą twórczości Witolda Gombrowicza. W swoim dorobku miał także teksty dotyczące współczesnej dramaturgii i filozofii. W 2009 roku ukazało się II wydanie książki "takim ściegiem", na którą złożyły się teksty pisane w latach 1974-1976. Zmarł 22 lipca 2010 roku w Puszczykowie.

 

Twórczości autora "Polskiego kosmosu" nie zabraknie także podczas 16. edycji Portu Wrocław. 9 kwietnia, drugiego dnia festiwalu, o godzinie 14:00 odbędzie się czytanie tekstów z książek "wielkich nieobecnych" - "Świetlistego" i "takim ściegiem:," oraz "Sanatorium" Rafała Wojaczka. W spotkaniu wezmą udział wnukowie obu twórców - Maciej Falkiewicz i Radosław Janus.

 

 

Dodatkowe informacje o książce

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=1A0&news_ID=2011-03-03


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca