Literatura

Schönhof-Wilkans „Obcokrajowiec”

Uwaga! Wywrotowi autorzy zamykani są w tomach!

Z Wywrotą jestem związana od kilku lat. Wiele się tu nauczyłam, wiele dowiedziałam, ale przede wszystkim wielu ludzi poznałam. Okazuje się jednak, że ta wielość to zaledwie garstka. Na portalu codziennie rejestrują się nowe osoby. Kto kryje się pod nickami? Kto wypełnia nam Galerię, czyja muzyka wybrzmiewa, a kim jest autor tego czy tamtego tekstu?

 

Dzisiaj nadeszła pora zdemaskowania jednego z naszych użytkowników. Szeregowy afronautix, wystąp!

 

Co to za jeden? Jakub Jacek Schönhof-Wilkans, urodzony w 1983 roku w Poznaniu. Autor tekstów przeróżnych, głównie poezji. „Zadebiutował w 2009 roku wierszem węgorze/kable w Czasie Kultury. Od tego czasu opublikował prawie sto wierszy polskojęzycznych w tytułach drukowanych i internetowych, między innymi w Pograniczach, Poezji Dzisiaj, Polskim Kulturalnym Podziemiu, Mrocznej Środkowo-Wschodniej Europie, kwartalniku Szafa, w magazynie Apeiron i na stronie Zeszytów Poetyckich. Autor tworzy również poezję w języku angielskim, kilka tekstów ukazało się w prasie i net-zine’ach amerykańskich: Breadcrumb Scabs, Calliope Nerve i Gutter Eloquence. Od czasu do czasu zdarza mu się popełniać opowiadania (ukazały się w kwartalniku Szafa i na stronie internetowej magazynu Morele i Grejpfruty) oraz teksty publicystyczne (reportaże w Rzeczypospolitej, na stronie tygodnika Polityka i w kwartalniku Szafa). Od września 2009 do września 2010 r. przebywał na wolontariacie w Afryce Wschodniej, skąd prowadził blog dla serwisu internetowego tygodnika Polityka (http://bezgranic.blog.polityka.pl/).”

Poza tym muzyk i miłośnik dobrego jedzenia, piwa, kaktusów i kotów. Prywatnie mąż Agnieszki.

 

Najważniejsza chwila w życiu literackim Jakuba dopiero nadchodzi. Los wyznaczył ją na datę 27 czerwca 2011 roku – otóż na ten dzień została zaplanowana premiera jego debiutanckiego tomiku, nad którym Wywrota objęła patronat medialny.

 

Co wydawca napisał o tomiku?

 

„Obcokrajowiec to zbiór wierszy powstałych podczas rocznego pobytu autora w Afryce Wschodniej. Są zapisem głębokiego zanurzenia w kulturze skrajnie odmiennej od europejskiej, życia w rzeczywistości tropikalnej, przesiąkniętej magią, w której system wartości jest równie egzotyczny, co wszystko dokoła, a życie i śmierć to sąsiedzi znacznie bliżsi niż w bezpiecznej Europie. Jednak po otrząśnięciu z początkowego przerażenia i przejściu malarycznej „inicjacji” odkrywa się piękno i spokój życia w świecie, w którym potrzeba bardzo niewiele, by czuć się w pełni szczęśliwym. Wtedy kulturowym i egzystencjalnym szokiem okazuje się powrót z Czarnego Lądu do Europy.”

 

 

Chętnym, którzy nie znają jeszcze poezji Jakuba, a nie mogą się doczekać już tomiku, w ramach przedsmaku zapraszam do zajrzenia do profilu autora: http://www.wywrota.pl/ludzie/afronautix

 

 

 

Justyna Barańska

 

 

Jakub Jacek Schönhof-Wilkans Obcokrajowiec

Wydawnictwo Cursiva

Rok wydania: 2011

Wydanie I

Liczba stron: 64

 

 

27 czerwca 2011

Patronat medialny:
Wywrota

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7615 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Adam
Adam "Przełojcan" Wostal 14 czerwca 2011, 10:28
Gratuluję!
afronautix
afronautix 15 czerwca 2011, 12:26
Dziękuję.
Tomasz Smogór
Tomasz Smogór 15 czerwca 2011, 17:13
No to gratulacje.
afronautix
afronautix 19 czerwca 2011, 13:23
dzięki.
przysłano: 26 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca